Lem realregister
Udarbejdet af Erik Trudsø. (Søgefeltet fremkommer ved tryk på tasten F3)
NB: Efter 1953 kan man ikke være sikker på om det er ejer eller lejer, idet man har anvendt telefonbøgerne som kilde. I Statens arkivalieonline ligger de seneste realregistre.
Lem
I bogen "Nr. Lems Historie "af Chr. Jensen, er gårdene i Nr. Lem beskrevet meget indgående, både gårdene, og beboerne og historierne om dem
Agertoften
Nr. 1 Matr. nr 7 b (Vester Lem)
1904 Søren Jensen Til Jørgen Nielsen 1923 arveudlægsskøde N. K. Jørgensen
1923 Milter Christiansen 1944 skifteretten, Karen Christiansen
1944 Jensine Christine Eskildsen 1948 Arbmd. Ejnar Christiansen
(1981) Marie Bæk. 1988 Marie E. Kristiansen
Nr. 2 Matr nr, 7c 1L (Vester Lem) (Se også Agertoften nr. 18)
1895 Kristen Nielsen Til Niels Christian Rytter 1897 Jens Peder Christensen,
1900 Marinus Johannesen, 1903 Niels Mikkelsen, 1903 Anton Olsen,
1911 fogedudlægsskøde, Maren Nørgaard Pedersen, umyndiggjort, under lavværge
1927 skifteretten som adkomst til Maren Pedersens arvinger,
1927 Jens Jensen Lauge, 1942 Holger Pedersen,
1944 Fra Holger Pedersen Til arbm. Peder Christian Pedersen (Degn)
Matr 7c (Vester Lem)
1954 Bmd. Hans Bysted
1982 Gunnar Christensen, 1984 K. Kristensen, 1987 Jes M. Philipsen
1988 Lars Kjeldgaard, 1994 Anette H Olesen, 1995 Niels O. Philipsen
Nr.3 Matr. nr 7a (Vester Lem) 1af (Bustrup Hovedgaard)
1844 Jens Sørensen Lehd, 1867 Peder Christian Jensen Lehd
1872 Jens Andersen, 1874 Søren Jensen Nørgaard
1913 skifteretten enken Maren f. Pedersen, 1913 Christen Ramsgaard Pedersen
1913 Kristen Sørensen Bysted, 1917 Søren Bysted
1938 Hans Bysted 1986 Jenny Bysted 1987 Kristian Fjendbo
Nr. 4 Matr. nr 4c (Vester Lem)
1893 Christen N. Møller Til Peder Pedersen, 1904 Peder Kristian Pedersen
1910 Karl Kristensen, 1946 Niels Jensen Worm, 1949 Søren Sivesgaard
(1981) Henry Madsen, 1995 Karin L. Mortensen
Nr. 5 matr. nr 14a (Vester Lem)
1826 Niels Nielsen, 1849 skifteretten, adkomst for enken Kirsten Pedersdatter
1859 vielsesattest Adk. for Niels Johan Christiansen, 1868 Jens Nielsen
1873 Peder Nielsen, 1880 Mads Sørensen Stærdahl, 1925 Kristen Fodgaard
1962 Svend Viborg 1999 Rita Viborg, 2000 Olav V. Olesen
Nr. 6 Matr. nr. 9c 6f 11b (Vester Lem)
1885 Fra Lars Knudsen Til Laust Christensen Baunsgaard
1908 skifteretten, Adk. for enken Ane Kirstine f. Christensen 1908 Hansen Niels
1939 skifteretten, adk. for Sofie Frederikke Hansen, Bysted Jenny, Hans N Hansen,
Jens L. Hansen, Kirsten Schwalbe, Elly Dinesen, Laur. K. Hansen, Marie K Hansen,
Else Hansen og Bertel Hansen
1939 Jens Lund Hansens
Nr. 7 Matr. nr 9a (Vester Lem)
1860 Vielsesattest Anders Nielsen, 1874 Niels Pedersen, 1878 Lars Knudsen,
1896 Jens Povlsen, 1897 Anders Christensen Hviid, 1900 Kristen Nielsen Hærup,
1915 Kristen Kristiansen, 1915 Frederik Jørgensen, 1917 Ingvard Nielsen, f.2/12 93,
1926 Johannes Pedersen (1981) Ole Graff, 2004 Ole S. Nielsen
Nr. 8 Matr. nr 2d 1p (Vester Lem)
1876 Jørgen Nielsen, 1904 Jens Nielsen, 1923 Karl Nielsen Præst
1923 skifteretten, adkomst til Maren Nielsen f. Christensen
(1981) Viggo Thorgaard, 1996 Bent R. H. Nielsen
Nr. 9 Matr. nr. 5c (Vester Lem)
1870 Rasmus Jensen, 1894 Jens Peder Gudiksen, 1902 Jens Sørensen Rimmer,
1939 skifteretten, adkomst for børnene, 1939 Otto Rimmer
Nr. 10 Matr. nr 1h (Vester Lem)
1885 fra Anders Mortensen Til Peder Pedersen 1888 Karl Kristensen Kreiberg
1909 mageskifte Niels Christian Johansen, 1916 auktionsskøde Niels Hansen,
1934 Ane Kirstine Ladefoged ( som særeje), 1938 Smed Anthon Godsk Madsen,
(1981) Hans Andersen, 1987 ErikPedersen, 1994 Eivind R. Poulsen
Nr. 11 Matr. nr 3d 18a 1q (Vester Lem)
1877 Jens Sørensen Børsting, 1908 Holger Børsting,
1919 skifteretten, enken Mette Børsting f. Knudsen, 1923 Kristensen Andreas
1923 Niels Møller Jensen Bilstrup, 1927 Marius Balling,
1939 fogedudlægsskøde, Viggo Kristian Larsen (1980) Svend A. Larsen
Nr. 12 Matr. nr 1e 1i (Vester Lem) "Samca Vagt"
1883 Anders Mortensen (1h udstykket i 1884), 1885 Anders Astrup
1903 Skifteretten, adk.for enken Bodil Marie f. Christensen
1903 Søren Sørensen, (navneforandring Til Bysted), 1917 Peder Christian Pedersen,
1918 Peder Christian Vester,
1986 Bent Pedersen, 1988 Jens Hillersborg, 1989 Preben D. Andersen
Nr. 13 Matr. nr 2c 1v 17b (Vester Lem)
1862 Bødker Søren Nielsen, 1880 Separationsbevilling adkomst til Kirsten Nielsdatter
1881 auktionsskøde Anders Jensen Bæk, 1913 Harald Pedersen, 1954 Kristian Jensen
1986 Per Hede Christensen, 1987 Karsten Mortensen, 1990 Henrik Kristensen
1991 K. Bach, 1992 Preben D Andersen, 1993 Flemming Cramer
2004 Jimmi Juul
Nr.14 Matr. nr. 1m (Vester Lem)
1895 fra Kristen Nielsen Til Thomas Nielsen, 1900 A. B. A. Astrup,
1903 skifteretten adkomst for enken Bodil Marie f. Christensen,
1918 C. A. Astrup, 1928 skifteretten adkomst for enken Karoline Astrup.
1928 Anton Jensen Dahl, 1930 Johannes Møller Frandsen 1935 Arne G Frandsen
1989 Karen M Frandsen, 1989 K. Madsen, 1995 Bent O. Kristensen
Nr. 15 Matr. nr 1b (Kurup)
1849 Niels Nicolaisen, 1901 arveudlægsskøde Til Mette Nielsen, g.m. Laurits Nielsen,
1905 Magnus Nielsen, 1955 arvingerne Jens Nielsen, Mette Madsen og Johannes Nielsen
(1980) Knud Dahlgaard
1987 Mona Hansen, 1989 Gitte Pedersen, 1995 Claus Falkenberg
1999 Niels C. B. Thomsen, 2004 Louise Svendsen, 2004 Anders H. Søndergaard
Nr. 16 Matr. nr 1k 6c (Vester Lem) "Lem Maskinstation"
1892 fra Maren Kirstine Gudiksen Til Christen Nielsen 1898 Hans Larsen
1915 Peder Pedersen 1918 Christian Jensen 1923 Christian Laursen Baunsgaard
(1980) Henning Pedersen
Nr. 17 Matr. nr 2 (Kurup) 1i (Hostrup) "Kuruphus"
Søren Sørensen
1859 Peder Sørensens Ravn, 1870 Skifteretten, adk.for Bodil Marie Pedersdatter,
1870 Vielsesattest, adk.for Poul Knudsen, 1904 Anders Larsen, (1916 1i (Hostrup))
1950 Skifteretten, adk. for Laurine Kathrine Larsen
1950 Magnus Ravn Larsen, 1993 Jens Villadsen, 1996 Viggo Thorgaard
Nr. 18 Matr. nr 1L 7c (Vester Lem) (se også nr. Agertoften nr 2)
1L OG 7c
1895 fra Kristen Nielsen Til Niels Christian Rytter, 1897 Jens Peter Christensen
1900 Marinus Johannesen, 1903 Mikkelsen Niels
1911 Maren Nørgaard Pedersen (umyndiggjort), værge Søren Laursen Godsk
1927 skifteretten adk. for J. J. Lauge, 1942 Holger Pedersen
7c
1944 Ejnar Christensen (1L), 1946Viggo Chr. Jørgensen
1955 Peder Bach, (1980) Erik Andersen
1991 Tommy Pedersen, 2006 Søren O. Jensen
Nr. 20 Matr. nr 6e 2f (Vester Lem)
1905 Christen Nielsen Møller, Til Jens Jensen, 1911, 2f (Vester Lem)
1914 Gudike Andersen Gudiksen, 1919 fogedudlægsskøde, Marius Christensen,
1920 Ingvard Andersen Burchard, 1923 Einar Andersen,
1933 Anders Andersen Grundvad 1935 Albert Knudsen, 1936 Carl Edvard Nørgaard
1958 K. H. Larsen, 1989 G. Larsen, 1995 Brian Pedersen
Nr. 22 Matr. nr 5g (Vester Lem)
1904 fra Jens Sørensen Rimmer Til Lars Larsen,
1945 Magnus Larsen og Frøken Anna Kirstine Larsen, 1953 Magnus Larsen,
1956 Otto P. Jensen
Matr 5c
1870 Rasmus Jensen, 1894 Jens Peder Gudiksen, 1902 Jens Sørensen Rimmer,
1939 skifteretten som adkomst til Kirstine Kristensen, Agnes Mikkelsen, Sigurd Rimmer,
Otto Rimmer, Ester Bilstrup og Dorthea Nonboe, 1939 Otto Rimmer
Nr. 24 Matr. nr 2f 9b 11c (Vester Lem)
1885 fra Lars Møller Andersen Til Lars Chr. Villadsen, 1889 Søren Christian Pedersen,
1892 Niels Madsen, 1897 Niels Jensen Lauge, 1902 Marinus Johannesen,
1902 Niels Jensen Lauge, (1935, 2f) 1941 Henning Lauge Jensen
(1980) Folmer Stenum
1989 Tage Christensen, 2003 Morten Pedersen, 2004 Bent N. Nyrup
Nr. 26 Matr. nr 2e (Vester Lem) udstykket i 1907 fra 2a
1862 Søren Nielsen, 1881 separationsbevilling for Kirsten Nielsdatter,
1898 Mariane Madsen, 1907 fra Mariane Madsen Til Niels Madsen,
1908 Jens Børsting 1929 Åge Børsting, 1929 Harald Husted, 1941 Thomas Baunsgaard,
1945 Hans Jensen (også 18i), 1955 Grd. Valdemar Have
(1980) Alice Ravn, 1981 Per Hede Christensen, 1984 T. L. Pedersen,
1986 Erik M Pedersen, 1987 Frode B Nielsen, 1988 Kaj O. Kristensen,
1991 L. Søndergaard, 1994 Simon Jensen, 1995 Oddvar A. Olsen
Nr. 28 Matr. nr 3g (Vester Lem)
1895 Fra Ivar Jens Christiansen Til Chresten Madsen, 1898 Niels Christian Rytter,
1952 Skifteretten, adk. for Enke Marie Ingeline Rytter
1952 fra Marie Rytter Til Jørgen P. Pedersen, (1980) Knud K. Trærup
Nr. 30 Matr. nr 5d 3f (Vester Lem) "Vestsalling Entreprenørforretning"
1872 Bmd. Anders Christensen, 1881 Jens Toft Christensen,
1885 Ivar Jens Christjansen, 1888 3f, 1906 Jens Madsen,
1934 Josef Valdemar Christian Jensen, 1953 Grd. Peder Jørgensen,
1953 Harald Edvard Laursen (1980) Herman B Ovesen
1995 Gunnar B Ovesen, 1997 Henning D Poulsen, 2004 Charlotte K. Olesen
Nr.32 Matr. nr 5f (Vester Lem)
1897 Fra Ivar J Kristiansen Til Kristian Nielsens
1931 Skifteretten, adk. for Dorthea Nielsen f. Jacobsen, 1932 Karl Gustav Nielsen,
1933 Einar Andersen, 1956 Skifteretten, adk. for enken Laura Andersen
(1980) Inge Trærup, 1988 Kim Cramer
Nr. 34 Matr. nr 5e (Vester Lem)
1897 Fra Ivar Jens Christiansen Til Jens Madsen, Nielsen 1899 Jens Køiborg,
1906 Kristen Kristensen, 1950 Skifteretten, adk. for enken Sofie Christensen,
1950 Ernst Gustav Jensen, 1953 Erling Jensen, 1956 Sigurd L. Mikkelsen,
1957 Bent Espersen, 1995 Tonny H. Jensen
Nr. 36 Matr nr. 1a (Kurup) "Kurupgaard"
1849 Niels Nicolajsen, 1879 Else Nicolajsdatter,
1880 vielsesattest adkomst til Laurs Jensen,
1880 amtstilladelse, adkomst til Else Nikolajsdatter, 1880 Nikolaj Laustsen,
1892 skifteretten adkomst for enken, Kirsten Knudsen,
1892 vielsesattest adkomst til Steffen Christensen,
1900 Niels Christian Thomsen, 1903 Søren Laursen,
1948 Jens Chr. Hansen, 1989 J. Fly
Nr. 38 Matr. nr 1r (Hostrup Hovedgaard)
(1980) Laur P. Pedersen 2004 Hanne M. Pedersen
Ahornvej
Nr. 1 Matr. nr 1ex 002 (Bustrup Hovedgaard)
1980 Anna Christensen 2005 Dennis S. Gade
Nr. 2 Matr. nr 1ev 016 (Bustrup Hovedgaard)
(1980) Henning Nielsen 1995 Gunnar Møller Andersen
Nr. 3 Matr. nr 1ey 003 (Bustrup Hovedgaard)
1986 Erling Olesen
Nr. 4 Matr. nr 1eu 015 (Bustrup Hovedgaard)
(1980) Knud J. Bundgaard
Nr.5 Matr. nr 1ez 004 (Bustrup Hovedgaard)
(1980) Svend E Jensen 1991 Anders Nielsen, 1999 Vera E. Nielsen
Nr. 6 Matr. nr 1et 014 (Bustrup Hovedgaard)
(1980) Vera Pedersen 2007 Kirstine Sørensen
Nr. 7 Matr. nr. 1eæ 005 (Bustrup Hovedgaard)
(1980) Henning Rasmussen, 1981 Aage Sørensen, 1991 K. Sørensen
Nr. 8 Matr. nr 1es 013 (Bustrup Hovedgaard)
(1980) Allan Præst 1984 A. P. Larsen, 1988 Karen M Jensen
1991 Erik Nielsen, 1992 Ole Kristensen
Nr. 9 Matr. nr 1eø 006 (Bustrup Hovedgaard)
(1980) Johannes Nielsen 1991 Knud E Andersen, 1992 B Sørensen
1994 Lotte Goul, 1998 Per Stampe
Nr. 10 Matr. nr 1er 012 (Bustrup Hovedgaard)
(1980) Ib Boel
Nr. 11 Matr. nr 1fa 007 (Bustrup Hovedgaard)
(1980) Bent Poulsen Mølvadgaard 1989 A. Mølvadgaard, 1991 Einar Olsen
1999 Martin Kristensen, 2004 Dorthe Munkløv
Nr. 12 Matr. nr 1eq 011 (Bustrup Hovedgaard)
1942 fra Jens Chr. Madsen Til "Haveforeningen Solglimt"
(1980) Mogens K. Poulsen Bro 1984 K. A. R. Bruun, 2007 Birgit D. Bruun
Nr. 13 Matr. nr 1fb 008 (Bustrup Hovedgaard)
1987 Jens K. Jepsen
Nr.14 Matr. nr 1ep 010 (Bustrop Hovedgaard)
(1980) Herluf Brask 1986 Hanna Brask, 1987 Ole Christensen
1998 Lars H Bruun, 2004 Ejler Nautrup
Nr. 15 Matr. nr 1fk (Bustrup Hovedgaard)
(1980) Niels Hald Pedersen 1994 Brian Nymann, 2004 Søren T. Mejlhede
Amtsvejen
Nr. 20 Matr. nr 8r (Kommunesæde Lem)
1910 Fra Ane J. Mathiasen Til Knud Agerholm
1955 Arvingerne Morgen, Lys Knud Agerholm
1955 Kristian Agerholm
(1980) " K Aggerholm A / S "
Nr. 22 Matr. nr 8v (Kommunesæde Lem)
1929 Fra Niels Knudsen Kristianen Til Niels Bæk
1942 Skifteretten, adk. for Marie Bæk, 1942 Bertel Kudsk Mortensen
1942 Jens Holck Knudsen, (1980) Evald Holck Knudsen
Nr. 24 Matr 8z (Kommunesæde Lem)
Nr. 26 Matr 8æ (Nr. Lem)
Nr. 27A Matr 8o (Nr. Lem) udst 1947
Nr. 28 Matr 8b (Nr. Lem)
1850 Mathias Jensen, 1853 Andreas Mathiasen,
1905 Ane Jensine Mathiasen f. Haraldsen, 1923 Jacob Andersen
1926 Niels Knudsen Kristiansen, 1929 Einar Jensen, 1937 Viggo Nielsen
Nr. 29 Matr 8p 8o 8e 13b (Nr. Lem), 10 1p 13b (Vester Lem)
1907 fra Ane Jensine Mathiasen Til Niels Bæk,
1916 Jacob Andersen, 1922 Søren Christian Andersen, 1925 Jacobsen Niels
1930 Alfred Christian Trærup, 1931 Søren Trærup, 1931 Niels Sevelsted Christensen
1940 Niels Christian Nielsen, 1951 Gert Nielsen
(Matr 8e 13b, Nr.. Lem, 1857 Chresten Mikkelsen, 1916 FRA Niels Pedersen Til Marinus Risum
1920 Søren Cristian Andersen) (Se ovenfor)
Nr.30 Matr. nr 7b 8x (Kommunesæde Lem) "Købmandsforretningen i Nr. Lem "
1943 Harald Krejberg Til kommis Edvard Worm Jørgensen, Købmand
skab
1966 ?? Bue Poulsen - Taxa vognmand
forskellige beboere
Nr. 31 Matr. nr 8n 8o 8q (Kommunesæde Lem) "Ramsdahl Snedker og Tømrerfirma ApS"
1906 fra Jensine Haraldsen Til Mathiasen Mathias
1929 fogedudlægsskøde Til Mette Kathrine Mathiasen
1955 Jens Lund Mathiasen 1988 Anna Mathiasen, 1989 Per Ramsdahl
Nr. 32 Matr. nr 7a 16c 15e 13c 6d 8h 27 6f (Nr. Lem)
(1688) Chresten Jacobsen og Christen Jensen, fæstere, 1705 Mads Jensen, fæster,
1744 Mads Bro (fæster) 1769 Laust Christensen (1839) Maren Nielsdatter
1840 Peder C. Brogaard, 1889 Jens Christian Pedersen
1915 Anton Pedersen Brogaard, (1980) Niels O. Philipsen
1995 Jes M Philipsen 2007 Verner Andersen
Nr. 33 Matr. nr 8m (Nr. Lem)
1905 fra Ane Jensen Haraldsen Til Christian Nielsen Primdahl, 1909 N. S. Friis,
1909 Niels Stampe 1925 Skifteretten, adk. for Ane Stampe,
1925 Christen Nielsen Stampe, blikkenslager (1980) Jens Bach Andersen
1997 Jan Dahl, 1999 Sten H Poulsen, 2004 Thomas Clarup
Nr. 34 Matr. nr 6a 1a 5a 19 21a 1b 5f (Kommunesæde Lem)
(1703) Peder Nielsen Braads Enke, Peder Pedersen Braad, 1767 Peder Pedersen Braad,
1771 Milter Jensen, 1804 Peder Miltersen, 1836 Esper Jepsen (6a)
1850 Vielsesattest for Jens Christian Madsen,
1869 Ane Andersdatter (1871, 5b, 1874 5c), 1876 Peder Christensen
1922 Christen Pedersen, 5a 6a 21a 1 19, 1926 Erik Dalsgaard
(1980) Ernst T. Andersen
Nr. 35 Matr. nr 16a 5g (Kommunesæde Lem)
(1678) fæstere: Jens Poulsen Smed OG Anders Poulsen Smed,
1703 fæstere: Peder Sørensens Skrædder OG Stephen Andersen Smed, Anders Skrædder,
Niels limning, 1814 Jørgen Christensen Jattrup,
1851 Christian Jørgensen, (Han Kober haven Til "selveje") 1879 Christen Jørgensen,
1899 skifteretten, enken Ane Berthelsen, 1899 Jens Christian Sørensen
1920 Niels Bæk, 1928 Christian Christensen, 1938 Ernst Hansen
1939 Ingvard Nielsen, (1980) Harald Andersen
Nr. 36 Matr. nr
(1980) Kurt Dencker
1982 Tran Quang Kiem, 1986 Jan K Andersen, 1987 Peder Kjærgaard
1989 Lars Sørensen, 1991 Ole Andersen, 1992 G Valipuram
Peder Egstrand, 1997 Bent A. Olesen
Nr. 37 Matr 11a 5k 11at 11ax 11as (Kommunesæde Lem) "Kjærgaard"
1840 Jens Ottesen, 1857 Mikkel Jensen, 1878 Jens Mortensen,
1894 Gert Nielsen 1920 Niels Christian Nielsen 1940 Niels Sevelsted Christensen, 1944 Aksel Dahm, (1980) Søren Stisen, 1987 Bent A. Olsen, 1989 John Rusbjerg, 1991 K. Mehlsen 1995 Asger Lunde, 1996 Lenett Clausen, 1997 Harald Andersen
Nr. 38 Matr. nr
(1980) Ragnhild Madsen
1989 Villy Jensen, 1994 Brita Majgaard, 1996 Kurt Duncker
1999 Pia M Pedersen, 2004 Lars Dalgaard, 2007 Brian B Nielsen
Nr. 39 Matr. nr 10f (Kommunesæde Lem) (Her lå Nr. Lem mølle)
1886 Mette Jensen Til Lars Christian Nielsen,
1888 Skifteretten, adk. for enken Christiane Christensen,
1897 Laurids Christian Pedersen, 1897 mageskifte Chr. P. Høigaard,
1930 Skifteretten, adk. for arvingerne Til Viggo Andersen
1940 Jens Peder Nielsen, (1980) Hardy Aakjær, 1982 Niels J. Berthelsen
Nr. 41 Matr. nr 10x 11ac (Kommunesæde Lem) "Nr. Lem Skole "
fra Viborg Amtsraad Til Chr. Sindings Enke Margrethe f. Jensen
1916 fra Niels Mathias Nielsen Til Lem Vejby Kommune
1921 fra Chr. Madsen Til gør 11ac i 1925 bor Lærer Bollerup der. (1980) Inger K. Dahl
1989 Karsten J. Nørgaard "Nr. Lem El-Forretning " "Fodklinik"
Nr. 43 Matr. nr 10a 8y 9s 31 (Kommunesæde Lem)
1840 Mathias Nielsen Dyhrberg, 1849 Ivar Nielsen,
1879 skifteretten adkomst for Mette Jensen 1886 Niels Mathias Nielsen,
1900 skifteretten, adkomst til Mette Marie Nielsen
1930 arvingerne Morgen, Lys Mette Marie Nielsen Til Kristian Nielsen,
1939 fogedretten Til Karsten Nielsen OG Christian Eriksen Christensen
1940 Frederik Pinnerup Sørensen, 1942 Niels Pedersen Worm
(1980) Kaj Dahl, 1987 Ove A. H. Nielsen, 1989 John Pedersen,
1990 I, S. Rusbjerg, 1992 T Andersen, 1994 Peder H Madsen, 1995 Kim Hansen
2000 Ole Trærup, 2007 Torben E. Madsen
Nr. 45
(1980) Peder K. Brogaard
1995 Henning D Poulsen, 1998 Lars Sadolin, Mikael Johansen
Nr. 47 Matr. nr 5d 21b 20a 15a (Kommunesæde Lem) "Myrehuset"
1879 udskiftningsforretnin, ADK. for Niels Andersen Brunsgaard
1882 Christian Christensen Baunsgaard, 1890 Ch. Th. Godsk
1897 Th. Alstrup, 1898 Christian Pedersen (Brogaard), 1920 Peder Christensen Brogaard
(1980) Gunnar Madsen 2003 Peder Jensen
Matr 20a 1879 udskiftningsforetning adkomst for Niels Anders Brunsgaard,
1885 Christen Christensen Baunsgaard 1920 Peder Kristensen Brogaard
Nr. 51 Matr. nr 11x 6e 11b 11l 11'ere 11t 11V 11y 25 (Kommunesæde Lem)
1904 fra Jens Pedersen Ledd Til Christen Andersen, 1914 Niels Mikkelsen
1918 Søren Christian Pedersen, 1921 Niels Knudsen,
1924 skifteretten, enken Marie Knudsen, 1924 Niels E. Jensen
1928 Niels Handberg, 1928 arvingerne, 1938 Søren Bysted
1955 skifteretten, enken Ane Bysted (I uskiftet bo)
(1980) Kristian Bysted, 1987 Verner Hede. 1992 Õ Andersen
1995 Jesper Larsson, 1997 Jesper R Bruun, 1998 Annemette Nørgaard,
1999 Jacob Jacobsen
Nr.53 Matr. nr 38 (Nr. Lem) "Brodal Station"
1924 Skive Vestsalling Jernbane, (1980) Svend Ehlersen
2003 Per Pasfall
Betrykvej
Nr. 9 Matr. nr. 8g 8i 16e 6m 6n (Kommunesæde Lem)
1872 Niels Espersen, 1874 Jacob Christensen Østergaard,
1877 Mads Christian Jensen, 1878 Laust Christensen,
1899 Anders Christian Nielsen, 1914 Søren Sørensen,
1937 Jens Jensen, 1946 Fru Margot Kjær Barkenskjold,
1956 fra jordlovsudvalget Til ovennævnte Matr 6m 6n,
Birkevej
Nr. 1 Matr. nr 10ba (Nr. Lem)
(1980) Henry Mark
Nr. 2 Matr. nr. 10d 10ae (Kommunesæde Lem) 8 (Vejby)
(1980) Mathilde Pedersen
1994 Børnegaarden "Birkely"
Nr, 3 Matr. nr. 10aø (Nr. Lem)
(1980) Tage R Nielsen
2003 Sara Albrechtsen
Nr. 4 Matr. nr 10au (Kommunesæde Lem)
1981 Mathilde Pedersen
1984 K Jensen, 1999 Mads B Pedersen, 1999 Tina M. Andersen
Nr. 5 Matr. nr 10aæ (Nr. Lem)
1994 Balasi Valipuram
1999 Johanne Jeppesen
Nr. 7 Matr. nr 10aq (Nr. Lem)
(1980) Viggo Jensen
1998 Maren D Jensen, 1999 Benjamin Petersen
Nr. 9 Matr. nr 10ap (Nr. Lem)
(1980) Jenny Raun Dalsgaard
1989 Jens Hansen, 1997 Eva Hansen, 2000 Torben Pedersen
Nr. 11 Matr. nr 10:00 (Nr. Lem)
(1980) Jørgen Mejlgaard
Brøndal
Nr.1 Matr. nr 4a (Sdr. Lem)
(1980) Eskild Eskildsen
1987 Laila Ø. Madsen, 1991 Carsten Nielsen, 1992 Jacob Christensen
1994 Jørgen B Vinther, 2003 Jesper M. Nielsen
Nr. 1A 4R (Sdr. Lem)
Nr 2. Matr. nr 7a (Opperby) 6b 40 (Sdr. Lem) "Pallishus"
1858 Vielsesattest adkomst for Knud Madsen,
1889 testamente, adkomst for enken Mette Jensdatter
1889 Jens Kristian Jensen Knudsen, 1939 Kristian Jensen,
(1980) Leif A. Jensen
Nr.3 Matr. nr 4a 4l 4g 4i 3e 2h 3l 8k 28 41 (Sdr. Lem)
1839 Jens Rasmussen,
1860 Anders Jensen og Niels Jensen, 1898 Peder Chr. Christensen,
1937 Skifteretten, adk. for enken Dorthea Christensen, 1937 Harald Christensen
1957 Christian Dissing Spanggård, (1980) Folmer Østergaard Madsen
Matr. nr. 3e 4q 28 (Sdr. Lem)
1959 Anders Jensen, 1863 adkomst for ungkarl Anders Jensen,
1867 skifteretten, adk. for enken Maren Cathrine Christensdatter
1868 Johan Jensen, 1874 Søren Thomsen, 1881 Søren Chr. Christensen,
1909 Peder Christian Christensen.
(Sammenlægges med Matr 4a ( Brøndal 3))
Nr.4 Matr. nr 8a 8i 8k 6p (Sdr. Lem)
1840 Peder Mikkelsen Friis, 1859 Susanne Svenningsdatter (Bustrup Skifteprotokol)
1888 Vielsesattest, P. Mikkelsen Friis, 1888 Nikkel Pedersen Friis,
1903 Niels Jensen Sinding 1905 Anders Chr. Pedersen, 1918 Christian Madsen
1948 Frederik Pinnerup Sørensen, 1959 Alder Nielsen 1986 Niels C Nielsen,
1987 K. P. Andersen, 2003 Søren Farsinsen
Nr. 5 Matr. nr 4q (Sdr. Lem)
(1980) Mads S. Sørensen
Nr. 7 Matr. nr 32d 4o 20a (Sdr. Lem)
1851 Mette Marie Christensdatter, Enke Morgen, Lys Søren Mikkelsen Friis
1892 Mette Marie Damgaard, 1899 Jens Sørensen Rimmer
1903 Laurits Peder Jepsen, 1912 auktionsskøde Carl Graversen,
1918 Mads Miltersen, 1923 Jacob Jensen,
1935 Skifteretten,adk. for Esaine Hansine Jacobsen,
1943 Evald Andersen, (1980) Peder Andersen
Nr. 8 Matr. nr 6c (Sdr. Lem)
1858 Lars Sørensen, 1865 skomager OG ugyldig Andreas Frederich Doolewerdt,
1872 Lars Christian Stephansen, 1885 Christen Hansen,
1900 Christen Brunsgaard, 1927 Jensen Hans
(1980) Henning Holmen 1989 Søren Berthelsen, 1994 Asbjørn Fangel
Nr. 10 Matr. nr 1 time 4i (Sdr. Lem)
1870 Fra Marie Jensdatter Til Mette Laursen, 1872 Lars Chr. Steffensen,
1901 Søren Chr. Olesen, 1920 Magnus Ravn 1922 Chr Laursen
1926 Mads Miltersen, 1928 Jens Hangaard Jørgensen, 1933 Carl Nielsen,
1947 Jens Jensen, (1980) Martin R. Jensen "Lem Autolakeri"
Nr. 12 Matr. nr 5d (Sdr. Lem)
1889 Fra Laust Christensen Ravn Til Christen Pedersen,
1924 Skifteretten, adk. for enken Ane Marie Pedersen,
1924 Alfred Christensen Trærup, 1929 Christen Berthelsen
(1980) Evald N. Bach
Bustrupvej
Nr. 3 Matr. nr. 1ad (Bustrup Hovedgaard)
1911 fra Jens Peder Møller Til Esper Olsen 1941 Ejnar Olsen 1983 K. Hansen 1986 Peder K. Østergaard
Nr. 6 Matr. nr. 1aa 1ab 1o (Bustrup Hovedgaard) 6c (Vejby) "Bustrup Nørgaard"
1911 fra Jens Peder Møller med fri mærkning (sammenlægningsudvalg) Til Niels Sinding Iversen,
1911 Niels Kristensen Vinther, 1912 fra Skive og Omegns udstykningsforening 1o 1aa
1936 Andrea Vinther, 1936 Christen Jepsen Vinther,
1966 Carl Graugård 1984 Gustav Pedersen
1987 Søren Goul, 1993 Knud Limning
Nr. 8 Matr. nr. 1ap (Bustrup Hovedgaard)
Niels Nielsen
(1980) Henry Nielsen, 1996 Frederik Thorsen, 2004 Søren M. Pedersen
Nr. 10 Matr. nr. 1p 1ar 1BR 1dl 1dg 1dn (Bustrup Hovedgaard)
1914 fra Jens Peder Møller Til "5 mand" 1916 C. Clausen, Bodil og Richard Nissen
1918 Jens Davidsen, 1939 skifteretten Nikoline Davidsen,
1939 Laurits Holmgaard Davidsen 1950 slagtermester A. J. Nielsen,
1951 Aksel Leth, 1954 Karl V. Jensen, 1955 slagtermester A. J. Nielsen,
1955 boelsmand Christen Dahl, (1980) Emma Dahl, 1984 Jørgen Jensen,
1986 Claus Nielsen
Bøgevej
Nr. 1 Matr. nr 10ar (Nr. Lem)
(1980) Kresten Bjerre
1984 F Bjerre, 1987 Kirsten M Gaardsted, 1988 Henry Nielsen
1992 Karen Nielsen. 1997 Kirsten M Jensen, 1999 Jens P. Nautrup
2003 Elna S. Nautrup
Nr. 2 Matr.nr. 10az (Nr. Lem)
1991 "Rekord Vask og Rens"
Nr.3 Matr. nr 10bb (Nr. Lem)
(1980) Johan S. Jeppesen
Nr. 4 Matr. nr 10be (Kommunesæde Lem)
(1980) Chresten Mejlhede
Nr. 5 Matr. nr 10bo (Kommunesæde Lem)
(1980) Peder V. Nyby
Nr. 6 Matr. nr 10bs (Kommunesæde Lem)
(1980) Mariane Jensen
1997 Leif J Toft
Nr. 7 Matr. nr 10bp (Kommunesæde Lem)
(1980) Erik N. Mortensen
Nr. 8 Matr. nr 10bt (Kommunesæde Lem)
(1980) Ib. S. Nielsen
Nr. 10 Matr. nr 10bu (Kommunesæde Lem)
(1980) Jens Jacobsen 1993 Jens Madsen, 2003 Gunnar Madsen
Nr.12 Matr. nr 10bv (Kommunesæde Lem)
(1980) Viljam Jensen 1988 Edel V Jensen, 1999 Frank Eriksen
Egevej
Nr. 1 Matr. nr 10as (Kommunesæde Lem)
(1980) Anders Madsen 1990 Karen T. Kjærgaard
Nr. 2 Matr. nr 10bc (Kommunesæde Lem)
(1980) Edel Kristensen 1984 E Olsen 1995 Aksel Gudiksen
Nr. 3 Matr. nr 10ax (Kommunesæde Lem)
(1980) Anna M H Jensen
Nr. 4 Matr. nr 10bl (Kommunesæde Lem)
(1980) Harald Sørensen
Nr. 5 Matr. nr 10bf (Kommunesæde Lem)
(1980) Bent Jensen 1995 Kristensen Troels
Nr. 6 Matr. nr 10bm (Kommunesæde Lem)
(1980) Dagy Jensen 1981 Kristian Laursen, 1999 Nora Laursen
Nr. 7 Matr. nr 10bi (Kommunesæde Lem)
(1980) Jens C. J. Bak
Nr. 8 Matr. nr 10 mia (Kommunesæde Lem)
(1980) Jørgen K Pedersen
1983 Å Olsen, 1986 Anita Hansen, 1987 Lars Andersen
1990 Johannes Skyldahl Pedersen
Nr. 9 Matr. nr 10bh (Kommunesæde Lem)
1980 Børge Lykke 1992 Christensen Herdis 2009 Børge Lykke
Nr. 11 Matr. nr 10bx (Kommunesæde Lem)
(1980) Erik Hasager Kirk
Engtoften
Nr. 1 Matr. nr 21d (Kommunesæde Lem)
1980 Henning Hviid "Brodal Malerforretning"
Nr. 2 A Matr. nr 21c (Kommunesæde Lem)
1043 fra Peter Christensen Brogaard Til enkefru Johanne Brogaard
1950 arveudlægsskøde Til grd. Peder Brogaard, 1999 Lars H. Sadolin
Nr. 2 B Matr. nr. 9t (Kommunesæde Lem)
(1980) Bertel Larsen
1995 Jan Petersen. 2003 Esben R Larsen, 2004 Svend A. R. Larsen
Nr. 3 Matr. nr 17 (Nr. Lem) "Kokhuset"
(1688) Berthel Villadsen, 1726 Jens Christensen Koch, 1813 Morten Larsen Myhre
1860 Jens Mikkelsen 1901 "adkomst for 5 født" 1901 Jens Laursen
1905 Jens Jensen Kjeldbjerg, 1907 Milther Christensen
1908 skifteudskrift, Peder Christensen m.fl., 1908 Poul Andersen
1911 skifteudskrift, Anders Poulsens, 1913 Andreas Mikkelsen
1915 skifteattest Til Ane Kirstine Clausen , 1917 Søren Nielsens Hustru, Petrine Sørensen
1935 fogedudlæg, Peder Christian Hansen, 1935 Margrethe Pedersen
1957 matros Svend Erik Stampe, 1997 Tove Stampe, 2004 Daniel F. Nielsen
Nr. 4 Matr. nr 3a 4a 3d 4f (Kommunesæde Lem) "Bavnsgaard" ("Ravnsgaard "???)
(Realregistret er også i tvivl, snart Skriver de Ravnsgaard og snart Bavnsgaard, Eller også er det fordi det kan væree sjusket skrevet, så det er svært ved kende forskel på r og b)
(1688) fæstere: Jens Jensen og Chresten Jensen, 1730, Chresten Jensen,
1757 Laust Ravnsgaard, (Kober i 1792 gården Til selveje), 1809 sønnerne Jens og Chresten,
1825 Skifte Morgen, Lys Ane Christensdatter, Til Christen Christensen, MED tilnavn Ravnsgaard
1866 Peder Christian Christensen Ravn, (4a,) 1861 Niels Andersen Brunsgaard (3a)
1867 (4a) 1887 Jacob Thomsen, 1899 Christian Larsen, 1926 Jens Christian Laursen
1931 Kresten Larsen, 1936 Jens Christian Laursen, 1946 Jørgen Christiansen,
1949 Jens Nymann 1953 Landbrugsministeriet, (1980) Ernst Laursen
1995 Svend Vinther
Matr 3d 4f 4e 4f (Kommunesæde Lem)
1878 Laust Christensen, 1897 Frederik Jespersen, 1913 Anders Laursen
ejendommens matrikelnumre udgår 1953 AF matriklen og samles under Matr 6g og sælges dette År Til Landbrugsministeriet Til udstykning.
Nr. 6 Matr. nr 2a 2c 2d 2e 2f (Nr. Lem) "Brunsgaard"
1570 er gården "under Kronen", fæstere: Iver Sørensen og Jens Olesen
1633 under Herregården Trudsholm, fæstere Jens Christensen og Niels Andersen,
1688 under Haastrup Hovedgaard, fæstere Jep Pedersen og Knud Nielsen
ca 1700 under Kaas, i 1728 ER fæsteren Christen Pedersen, Brunsgaard,
1750 Sonnen Jens Christensen Brunsgaard, 1788, dennes Søn Christen Jensen Brunsgaard,
Han Kober i 1798 gården AF herremanden in Kaas Til selveje
1862 Søren Pedersen Brunsgaard, 1909 Skifteretten, adkomst for Jens Kristian Pedersen
1935 Søren Brunsgaard (Navneændring Til Brunsgaard i 1950),
1950 skifteretten, enken Elna Brunsgaard (også 8aa)
(2007) Leila Ø. Goul
Hasselvej samtlige numre på Hasselvej hører Til Ramsing Sogn
Hostrupvej
Nr.1 Matr. nr 1p (Lem Præstegaard)
1905 Ole Chr.. Christensen Til Mariane Andersen Ladefoged,
1915 Skifteretten, adk. for Anders A. Ladefoged
1918 Hans Ludvigsen, (i 1925 bor der en forretningsbestyrer Maren Olsen, da ekspeditrice og 2 syersker) 1930 J. R. Cleemann,
1939 Frøken Christine Madsen Lind og Frøken Jenny Wad Jensen
1942 Manufakturhandler Emil K. Bøg,
1947 Købmand Skibsted M.
(1980) Kevin Jensen, 1987 Kim Hansen, 1996 Claus Bundgaard,
1999 Rune Sonne
Nr. 2 Matr. nr 1k 1au (1bc udst. I 1953) (Lem Præstegaard)
1900 Fra Lars Christensen Til Anders Christian Nielsen, Bager
Ved fabrikstilsynets kontrol i 1921, er der anført følgende bemærkning:
"Skråtobaksdåse med skrå må ikke henstå i bageriet, da der som bekendt ikke må skrås i bageriet. Desuden står der "Aviser må ikke forefindes i bageriet."
1928 Johannes Vestergaard, 1953 Skifteretten, adk. for Otilie Vestergaard
(1980) Svend Åge Nygaard , Bageri, (2007) John S. Jensen
Nr. 3 Matr. nr 1m (Lem Præstegaard)
1904 Jens P. Espersen Kæmpegaard Til Ole Christian Christensen
(1925) urmager Jesper Pedersen og snedkermester Kristian Sinding
1928 Ingvard Nielsen, 1931 Jens Ring Cleemann, 1933 Jakob Maltesen
(1980) Eivind Laursen , Manufaktur, 1987 Hanne Laursen, 1996 "Amalie"
2000 Kim Hansen "Hårlokken"
Nr. 4 Matr. nr 1d 1bc 1bd (Lem Præstegaard)
1895 skøde fra Lem og Omegns Brugsforening Til Søren og Christian Rasmussen Jensen,
1903 Niels Christian Christensen, 1904 Niels Ezekiel Jensen, 1909 Andersine Petersen
1910 Vielsesattest som adkomst for Peder Christensen, 1919 Anders Chr. Nielsen,
1943 Skifteretten, adk. for Else Kristine Nielsen og Kirsten Marie Bæk
1943 Åge Johan Vestergaard, 1933 Skifteretten, adk. for Otilie Vestergaard
1953 Jens Christian Sørensen, 1956 Skifteretten, adk. for Katrine Sørensen
1957 Slagter Lui. H. Thomsen 1961 Jens K. Jacobsen
Nr. 5 Matr. nr 1e 1ak 6r 5c (Lem Præstegaard)
1895 fra præst K. G. Knudsen Til J. P. Espersen Kjæmpegaard, 1916 Peder Pedersen, Gartner
1923 1ak 1944 6r 5c (1980) Viktor Bang "Planteskole«
2004 Henrik S. Jensen
Nr. 6 Matr 1u 1ar (Lem Præstegaard) "Forsamlingshuset"
1907 Præsten Sigumfeldt Til "Lem Samlingshus i Lem Kirkeby" (1u)
1925 Lem Vejby menighedsråd Til "A / S Lem Samlingshus" 1ar
1949 Fra A / S Samlingshuset (A / S Lem (For) samlingshus i likvidation) Til
"Foreningen Lem Samlingshus" 1ar 1U, købesum 13,250 kr.
(1907 og 1908 deklaration om forbud mod udskænkning af spiritus i de 2 parceller, oplysning i Tingbogen side 350)
Nr. 7 Matr. nr 1bi (Lem Præstegaard)
1954 Otilie Westergaard, (1980) Eli Pedersen 2003 Susanne N Munk
Nr. 8 Matr. nr 1ax (Lem Præstegaard)
1940 Lem Vejby Præstekald Til Otto Frederik Pedersen
(1980) Niels G. Nielsen
Nr. 10 Matr 1ay (Lem Præstegaard)
1941 fra menighedsrådet Til Niels Nielsen, 1948 uddeler Carl Jensen,
(1980) Sigrid Jensen 1987 Knud Dahlgaard
Nr. 12 Matr. nr 1az (Lem Præstegaard)
(1980) Kristian Thorgaard
1999 Torben Pedersen, 2000 Kim Dahlberg, 2004 Susanne Jacobsen
Hvor ældrecentret i Dag ligger la der tidligere Tre Små Huse, der var bygget sammen,
Matr 1 l, (Lem Præstegaard)
1901 fra J.P.E. Kjæmpegaard Til Christian Christensen Strøm,
1903 Lars Stefansen, 1922 Søren Kr. Olesen,
1939 skifteretten, adkomst for enken Larsine Olesen
1941 Vognmand Peder Trustrup
Matr. nr. 1n (Lem Præstegaard)
1905 fra J P E Kjæmpegaard, Til skomager Andreas Doolewerdt,
1917 skifteretten adk. for enken Mette Kirstine f. Milthersen,
1917 Søren Chr. Olesen. 1939 skifteretten adk. for enken, Larsine Olesen,
1941 Vognmand Peder Nielsen Trustrup, 1956 Jens Handgaard Jørgensen
Matr 1e (Hvor ældrecentret Nu ligger) i 1925 boede en malermester Sejberg
Nr. 13 Matr. nr 1o (Lem Præstegaard)
1906 Fra J. E. Kæmpegaard Til "Lem Vejby Kommune"
1911 520 kvadratalen af parcellerne 1e og 1o mageskiftes
(2007) "Lem Ældrecenter"
Nr. 14 Matr. nr 1aæ (Lem Præstegaard)
1942 Peder Hansen 1984 Kjeld H. U. Pedersen
Nr. 15 Matr. nr. 1ad (Lem Præstegaard)
1911 fra J. P. E. Kjæmpegaard Til Bertel Pedersen,
1929 skifteretten som adkomst for arvingerne Til Søren Christensen Trærup
1944 Alfred Trærup, 1944 Edith Trærup, (1980) Kamilla Trærup (Alfred Trærups kone) 1982 Gert Bak Jørgensen
Nr. 16 Matr. nr 1aø (Lem Præstegaard)
1942 Johannes Jensen (Kaldet Bob) 1993 Petra Rasmussen, 2000 Bente B. A. Nielsen
Nr. 17 Matr. nr 1be (Lem Præstegaard)
Harald Bæk (1980) Peder Jørgensen 1994 Hans H Pedersen,
1997 Hans Højbak, 1999 Karsten P. Møller
Nr. 18 Matr. nr 1ba (Lem Præstegaard)
1943 Fru Ane Marie Jacobsen (Særeje)
1948 arbejdsmand Kristian Lykke Kristensen
(1980) Lars Y. Knudsen
Nr. 19 Matr. nr 1aq (Lem Præstegaard)
1923 fra Lem Sognekald Til Sigurd Marius Madsen, 1954 Niels Madsen
1988 Kurt R Nielsen, 1993 Lars Andersen, 2004 Martin Nielsen
Nr. 20 Matr. nr 1av (Lem Præstegaard)
1940 menighedsrådet Til Maler Christen Svenningsen, 1948 murer Carl Laursen
(1980) Flemming Cramer 1994 Bjarne Gjedde, 2004 Bjørn Munch
Nr. 21 Matr. nr 1u 1q (Vester Lem) 1ai (Lem Præstegaard)
1920 Skifter, adkomst for Christian og Gudike Christiansen
1920 fra Mette Børsting 1q 1920 Niels Christian Mogensen,
1921 Anders Brunsgaard, 1923 fra Pastor Bjerre 1ai, 1925 Johs.. Johannesen
1941 Kristian Johansen
1992 V Poulsen, 1991 Søren K. H. Laursen
Nr. 22 Matr. nr 1bb (Lem Præstegaard)
(1980) Meiner Olesen
Nr. 23 Matr. nr 4a 2b 4l (Opperby) "Lem Nygaard"
1858 Testamente sok adk. for Jens Kristian Nielsen OG Søster Maren Kirstine Nielsdatter,
1862 Jens Christian Nielsen, 1890 Søren Christian Andersen,
1918 Søren Christensen Trærup, 1934 fogedudlæg Viktor Villadsen,
1935 Anker Lundby (1980) Berthel Lundby
Nr. 24 Matr. nr 1bs (Lem Præstegaard) "Præstegaarden"
(1980) Hans Jørgen Simonsen
1997 Jakob K. Andersen /
2000 Peter Munk / Annemette Korshøj Jørgensen
Nr. 25 Matr 15b (Vester Lem)
1873 Mads Christensen, 1873 Lem Vejby Kommune
(1980) Hans Jensen
1988 Ernst Jacobsen, 1993 Jens Erik Smedemark, 1995 Carsten D Poulsen
Nr. 27 Matr. nr 15c 15a (Vester Lem)
1848 Peder Pedersen AF Opperby, 1850 Peder Nicolajsen,
1894 FRA Mads Christensen Til Kristjan Madsen, 1899 Peder Pedersen,
1905 Niels Christensen Møller, 1910 Skifteretten, adk. for enken Ane Kirstine f. Steffensen,
1910 Hans Kristian Sørensen, 1930 Skifteretten, adk. for enken Ane Sørensen
1930 Otto Gregersen, 1949 Skifteretten, adk. for Mette Gregersen
1949 Karen Vestergaard, (1980) Svend Nielsen, 1984 K. S Christiansen,
1987 Ib Christensen, 1991 Bente Vedel, 1999 Jesper O. Svenningsen
Nr. 29 Matr. nr 3f (Opperby)
(1980) Jens Lund Fogh
1981 Niels Thyge Risgaard, 1982 Johs. Kjær Nielsen, 1987 Carsten Nielsen
1988 Hans Sørensen, 1990 Hans H. D. Snejbjerg
Nr. 30 Matr. nr 1cn (Lem Præstegaard)
(1980) Karen Marie Pedersen
1986 Niels jeg Bach, 1987 Karsten Wagner
1994 Søren Henriksen, 1999 Vagn Lykke
Nr. 31 Matr. nr 21a (Sdr.Lem)
1889 Knud Madsen Til Niels Jensen Handberg, 1923 Harald Handberg
1958 Laurits R. Larsen, 1986 Villadsen Frants
1988 Svend Bichel, 2000 Finn G. Andersen
Nr. 32 Matr. nr 16a 16c 1r (Vester Lem) (Opperby møbelfabrik)
1852 Fra Mads Nielsen Til Else Johanne Mortensdatter
1854 Fra Mathias Skow Til Just Christensen
1891 Vielsesattest for Just Christensen
1891 Skifteretten, adk. for enken Else Johanne Mortensen
1891 Mads Justesen, 1928 arveudlæg Just Justesen,
1949 Skifteretten, adk. for enken Fru Marie Justesen i uskiftet bo
1970 Johannes Gade - Opperby møbelfabrik
(1980) Svend Aage Nicolaisen
1986 Jørgen Jørgensen, 1988 Knud E. Jensen "K. E. Møbler"
1995 Peter T Lassen "Rustik træ - komponenter"
2000 Torben Y Johansen, 2004 Thomas Asferg, 2005 Hans J. Gravgaard
Nr. 33 Matr. nr 1a (Opperby)
1838 Vielsesattest som adk for Peder Justsen,
1884 Jens Peder Espersen Kæmpegaard, 1899 Jens Nielsen,
1911 Jacob Møller Østergaard, 1913 Jens Peder Ladefoged, 1917 Jens Chr. Jensen,
(1980) Bent Stærdahl Jensen 1986 Anna H M Jensen. 1987 Kristen M. Bak
Nr. 34 Matr. nr 4b 1s 15d 16b (Vester Lem) 8b 1f (Sdr.Lem), 1g (Hostrup Hovedgaard)
1887 fra Peder Olesen Til Chr. Nielsen Møller, 1900 Thomas Henriksen
1901 Jacob Jakobsen, 1906 Anders Christian Ladefoged, 1912, 1g, 1917 1s, 15d 16b
1917 vielsesattest som adkomst for 8b 1f, 1933 fogedretten Karl Larsen
1948 handelsmand Laurits Haaning OG N. A. Sørensen,
1949 Johannes Hærup 1990 N. Jørgensen, 1996 Andreas M. Smedemark
Nr. 35 Matr. nr 5d (Opperby)
(1980) Arne M. Pedersen
Nr. 36 Matr. nr 2a (Opperby) "Selhøjgaard"
1845 Peder Pedersen "Eller Eriksen"
1883 Testamente, som adk. for Mette Marie Nielsen
1883 auktionsskøde Søren Sørensen Møller
1892 Skifteretten, adk. for enken Severine Møller f. Nielsen
1906 Jens Jensen Møller, 1939 Skifteretten, adk. for enken Bodil Jensen Møller,
1942 Søren Sigvald Jensen Møller, (1980) Frede Kristensen 1998 Bent Albrektsen
I matrikel nr. 2a (Opperby) har der været opført et "jordløst hus, mølle med mere "
i 1891 fra Søren Jensen som møller Til Kresten Kristensen på en Mølle
Nr. 37 Matr. nr 6m 6i 8e (Sdr.Lem) 3b 6b (Opperby)
1895 fra Karl Kristiansen Til Jens Peder Christiansen
1911 fogedudlægsskøde Jens Peder Kristiansen, 1936 Christian Sørensen Christiansen
1944 Julius Andersen, 1947 Hmd. Anthon Jensen, 1953 Ernst Jensen
1994 Niels F. Throksø
Nr. 38 Matr. nr 5a 3c 5e (Opperby)
1843 Anders Christensen, 1875 Peder Andersen, 1902 Peder Pedersen
1909 Jens Kr. Jensen, 1918 Kresten Jensen, 1945 Kresten Nielsen
(1980) Jens Frede Strøm Nielsen (2007) Jan G. Nielsen
Matr 4o 5b (Opperby)
1892 fra Peder Andersen Til Karl Graversen, 1915 Frederik Pedersen
1930 fogedudlægsskøde Martin Andreas Kristensen, 1938 Niels Chr. Feder
1938 Laurits Jensen, 1940 Sigfred Knudsen, 1941 Fru Anna Møjbæk
1944 Johannes Hærup
Nr. 39 Matr. nr 1c 5b 8b 1f (Sdr.Lem)
1854 Jens Jensen Smedegaard, 1897 Bodil Marie Jensen,
1901 vielsesattest som adkomst til Kresten Pedersen Husted Jensen Dahl,
1945 Martin Dahl, (1980) Andrew M. Levy
Nr. 40 Matr. nr 1b (Opperby)
1906 Jens Nielsen Til Johannes Johannesen, 1909 Peder Kristian Kristensen
1938 Johannes Hærup og Kirstine Ladefoged, 1948 Aksel Gudiksen
1999 Poul Kristiansen
Nr. 41 Matr 1a 2a 1c (Hostrup Hovedgaard) "Hostrup"
1855 C. A. C. Bracht
1862 Carl Frederik Louis Sigismund Schulin
1900 Søren Christensen Trærup
1919 Chr. Fredsholm, Jens Gudiksen, J. Lønborg
1923 Jens Espersen Lønborg og Jens Hvid Lønborg
1928 K. Sehested (Købesum 250,000 kr.)
1931 Fogedudlæg Rasmus Vester 1a 2a 2c
1932 Fogedudlæg Poul Thygesen 1a 2a 2c
1940 Tvangsauktion
1940 Fogedskøde Til Kreatureksportør Ivar Lundgaard OG Kreaturkommissær Theodor
Sørensen
1941 C. Clausen
1942 Hans Helmuth Sommer Jermiin
1948 Knud Korsgaard
1959 overlæge Hammerich Damm, Skive
1988 Uffe Madsen
1992 Jens Kristensen, 1999 Benny Boisen, 1995 Jan Rumpeltien
Nr. 42 Matr. nr 1t (Hostrup Hovedgaard)
(1981) Grethe Pedersen, 1982 Bjarne Pedersen, 1987 Grethe Ernst,
1988 Preben G Hansen 1990 J. Nørgaard, 1991 Frank Eriksen 1992, s. Madsen
1994 Jørgen Kristensen
Hovvej.
Nr. 11 Matr. nr 1ch (Bustrup Hovedgaard) udstykket 3 / 12 1943
1943 fra Landbrugsministeriet Til Magnus Nielsen,
1982 Jens Peder Dahlgaard 2001 Kurt Andersen
Nr. 26 Matr. nr 1ce (Bustrup Hovedgaard)
1943 fra Landbrugsministeriet Til Magnus Sørensen,
(1980) Bent Vilhelm Nielsen, 1998 Kim Hovgaard
Nr. 28 Matr. nr 1cf (Bustrup Hovedgaard)
1943 fra Landbrugsministeriet Til Otto Johan Adolf Sørensen.
(1980) Anthon Henriksen
Nr. 30 Matr. nr 1cg (Bustrup Hovedgaard)
1943 fra Landbrugsministeriet Til Jens Sørensen Ravn
(1980) Vagn Færch Christensen, 1984 Erik M Pedersen, 1987 Kresten M Kristensen
Hvilshøjvej
Nr. 1 Matr. nr 1bh (Lem Præstegaard)
(1980) Gustav Vinther 1999 Jeanette B Rasmussen, 2004 Kasper Nielsen
Nr. 3 Matr. nr. 1æ (Lem Præstegaard)
1908 Præsten Sigumfeldt Til Christen Madsen, 1918 L. Birk, 1925 Søren Christian Andersen
1945 Skifteretten, ADK. for arvingerne, Mariane Nielsen
Nr. 5 Matr. nr 1bl (Lem Præstegaard)
(1980) Harald Andersen 1990 Andreas Andersen, 1998 Jens B. Andersen
Nr. 7 Matr. nr. 1bm (Lem Præstegaard)
Nr. 7A matr.nr. 1bk (Lem Præstegaard)
Nr. 9 Matr. nr 1bf (Lem Præstegaard)
(1980) Ole Damgaard (2007) Tove Damgaard
Kirkestien
Nr. 2 Matr. nr 1bd (Lem Præstegaard) udstykket i 1944
(1980) Egon Laursen, 1986 Svend A Madsen, 1987 Palle S Nielsen ,
1989 Poul E Henderson, 1990 E Kristensen, 1993 Gert Laursen
2004 Birgitte Laursen
Kystvejen
Nr 1 Matr. nr. 1 d (Ø. Hærup) (Lihme)
Nr. 2 Matr. nr. 1f 1q (Hostrup)
1915 FRA Martin K Olesen Til Jens Marinus Mortensen
1915 Jens Peder Andersen den halvere Ejendom,
1917 Ole Christensen, Svenningsen Christen OG Jesper Pedersen
1934 arvingerne Morgen, Lys Chresten Svenningsen 1934 Marinus Nonboe
Nr. 3
Matr 1b 2b 1d 1e (Hostrup Hovedgaard) "Hostrup Teglgaard"
1887 Fogedudlægsskøde Skive Bank, 1890 Hans Marinus Olsen,
1903 Martin Henrik Olsen, også (2a 2h (Ø. Hærup) Lihme
1910 Georg Meülengracht, 1926 Peter Thomsen,
1927 Tvangsauktion Andreas Laursen
Smal "strimmel" langs Vandet ved "Kystvejen" (er sandsynligvis Nu (2007) taget af Havet),
1k, 1917 Ole Christensen Til Chr. Gynthersen, 1936 Lem Vejby sogneråd. købes. 3300 kr..
1n 193? Fra Andreas Laursen Til Lem Vejby Kommune,
Landevejen (Bemærk at nr. 1, 3, 5, 7, 9 og 9A hører til Ramsing Sogn)
Nr. 1 Matr. nr. 1t 1v 1u 1bq 1x (Bustrup Hovedgaard)
1911 Jens Peder Møller Til Lars Chr. Andersen, 1911 Anders Chr. Nielsen,
1915 Chresten Bech Grundvad, 1915 Anders Christian Nielsen,
1918 Jens Primdahl Jensen (1t) 1921 Søren Sørensen
1938 Viggo Jacobsen 1983 B Jespersen
Matr 1x (Bustrup Hovedgaard)
1911 fra JP Møller Til Søren Christian Olesen
1939 skifteretten Larsine Olesen (også Matr 1L og ln (Lem Præstegaard))
Nr. 2 Matr. nr 1a 4b 33a 1g 4i 1p (Sønder Lem) 01:00 (Bustrup Hovedgaard)
1833 Laust Nicolaisen 1853 Skifteretten, adk. for enken Dorthe Marie Jensdatter
1872 Laust Laustsen 1913 Laust Chr. Laursen
1944 Skifteretten, adk. for Enkefru Kathrine Laursen
1950 Kristian Laursen 1981 Steen Andersen
Nr. 4 Matr. nr 3c 2i 5f (Sønder Lem)
1846 Gartner Gravers Lauritsen, 1882 Jens Pedersen (Davidsen)
1924 Christian Markussen Christensen
(1980) Gunnar Møller Andersen 1995 Ole M. Andersen
Nr. 5 Matr. nr. 1as 1bl (Bustrup Hovedgaard)
1914 J. P. Møller Til Anders Chr. Pedersen, 1916 Magnus Dahlgaard,
1917 Karl Jensen Ladegaard, 1918 Marinus Sørensen, 1918 Vilhelm Refsgaard,
1922 Marinus Jacobsen, 1925 Kresten Vinther, 1958 Kristian Kristensen,
(1980) Villy Andersen, 1991 K / A Nielsen, 1995 Villy Andersen,
1997 Annie L. Glud, 2000 Egon Laursen
Nr. 7 Matr. nr. 1q 1at 1bi (Bustrup Hovedgaard)
1911 fra Jens Peder Møller Til Peder Christian Pedersen Dahl,
1939 Godtfred Magnus Larsen 1967 Tage Larsen, 2004 Knud Bønding
Nr. 9 Matr. nr. 1r 1az 1bs 1aæ 1bh (Bustrup Hovedgaard)
1911 Jens Peder Møller Til Niels Jørgensen, 1938 Jens Haugaard Jørgensen,
1956 Eskild Eskildsen, 1981 Inge Stampe, 1983 E. K. Møller,
1987 Svend A, Jeppesen
(Kommunesæde 9a Matr. nr 1dg 1az 1p (Bustrup Hovedgaard) Måske Bustrupvej 10
1914 J. P. Møller Til Kr. Jørgensen m. fl.,
1916 C. Laursen, Bodil Jensen og Richard Nissen, 1918 Jens Davidsen,
1939 skifteretten Nikoline Davidsen, 1939 Laurids H. Davidsen,
1955 fra arvingerne efter L.H.Davidsen Til Harald Villadsen.)
Nr. 11 Matr. nr 1bu (Bustrup Hovedgaard) udstykket 6 / 11 1924
( Bjerre (Lærer in Bustrup))
1932 fra Jens Davidsen Til Peder Andersen,
1956 Max Hedemann Jensen, "Max Tømrer-OG Snedkerforretning"
Lyngtoften
Nr.1 Matr. nr 8l (Kommunesæde Lem)
"De gamle nyheder" Skive Folkeblad (29/9 1885)Annonce: Den ved Nr. Lem Mejeri nyopførte hollandske mølle med tilhørende beboelseslejlighed ønskes solgt til 1/11 1885 på billige pengevilkår. Henvendelse til Chr. Jensen, Sønderhede"
1898 Andreas Mathiasen Til "Mejeriet Brodal"
(1925) Anton Kristian Pedersen bestyrer
(1980) Karl Østerskov mejeribestyrer
1984 Hardy Åkjær
Nr.2 Matr. nr 8a 8s (Kommunesæde Lem) "Ebbesgaard"
Bertel Nielsen, 1853 Bertel Mikkelsen,
1869 adkomst til Knud Mikkelsen, 1891 Mikkel Knudsen (1914 8s)
1934 Johannes Knudsen, 1988 Ruth Knudsen, 1989 Finn Jørgensen
1990 L Jensen, 1993 Harald Jespersen. 1995 Anette H Olesen,
1998 Anders Dalsgaard
Nr.3 Matr 8ag (Kommunesæde Lem)
Maren Jensen
1981 Ditlev Nymann, 1987 Poul Vang, 1993 Sørensen Niels
1999 Klaus Skytte
Nr 4 Matr. nr 12c 12e 3h 4h (Kommunesæde Lem)
1911 fra Andres Christensen Til Marinus Willsen
(1980) Evald G. Vilsen
Nr. 5 Matr. nr 5b 6l (Nr. Lem)
1872 Jens Espersen, 1876 Peder Laursen Plejdrup, 1889 Christen Adsersen
1894 Christen Madsen, 1932 adkomst for Mette Madsen, 1932 Bernhard Madsen
1956 fra Landbrugsministeriet, 6l
1987 Bodil Mogensen, 1988 Einar Jensen, 1988 Ove Carlsen
Nr.6 Matr, 6c 6g 4c 6N 6b 11d (Kommunesæde Lem)
1852 Anders Jensen Gjølbo, 1865 enken Ane Johanne Christensdatter
1872 Laurs Peder Andersen, 1919 Laurits Peder Jespersen
(1956 fra Statens Jordlovsudvalg, Matr. Nr. 6g)
(1980) Harly Jespersen, 1999 Trine Rybøl
Nr. 7 Matr. nr 16b 6h 9o 10v (Kommunesæde Lem)
1909 fra Jens Kristian Sørensen Kjærgaard Til Poulsen Johannes
1940 skifteretten, adkomst til Mariane Poulsen, 1940 Frode Andersen Møjbæk
1948 Viggo Jørgensen, 1953 Niels C. Hansen
Nr. 8 Matr. nr 7e (Kommunesæde Lem)
(1980) Svend Aage Jespersen
1987 Torben N Jespersen
Nr. 9 Matr. nr 8ab (Kommunesæde Lem)
(1980) Jenny Dalsgaard 1987 Evan V Larsen, 1994 Jørgen D. Jensen
Nr 10 Matr. nr 8f 9n 10af (Kommunesæde Lem) 5s (Vejby)
1861 Poul Andersen, 1906 Johannes Poulsen, 1908 Peder Nielsen
1913 adkomst for enken Mette Marie f. Sørensen, 1928 Peder Chr. Pedersen
1931 (Peder Chr. Pedersen "akkord") 1936 fogeden Til Laurids Sørensen,
(1980) Torben Jespersen
1987 Erik Hede, 1989 Poul E Sørensen 1992 Poul Nielsen
1994 Marie Iversen, 1996 Eno N Nielsen, 2000 Betty Nielsen
2003 Claus Nielsen, (2007) Torben Jensen
.
Nr. 11 Matr. nr 8k (Kommunesæde Lem)
1892 Kr. Mikkelsen Til Søren Mark Jensen, 1931 Kristiane Nielsen Markussen
1937 Søren Sørensen, (1980) Svend Nielsen, 1981 Jeppesen Johannes
Nr. 13 Matr. nr 13a 8u (Kommunesæde Lem) " Bakhuset "
1841 fra Karen Andersdatter Til Niels Madsen, 1898 fra arvingerne Til Chresten Mikkelsen
1898 Karen Marie Christensen, 1913 Niels Pedersen
1930 fogedudlæg, Kristen Thorsen Laursen, 1932 Harald Nielsen
1934 Jens Peder Nielsen, 1940 Fru Mariane Poulsen, 1944 Anders Skov
1947 landmand Eivind Poulsen, 1948 FHV. Gårdejer Niels Kristian Sørensen,
1948 FHV. Gårdejer Magnus Sørensen Storgaard 1951 Knud Mulvad Jeppesen,
1954 Jens Lund Mathisesen 1987 Henning L. Mathiesen
Nr. 15A 15B Matr. nr 12a 8c 16d 12d 3o (Nr. Lem) "Dalsgaard"
1840 Ane Nielsdatter, 1843 Christen Andersen, 1885 Anders Christensen,
1918 16d, 3o 1923 Erik OG Anton Andersen Dalsgaard, 1026 Anthon Dalsgaard, (1980) Anders Dalsgaard 1998 Jørgen Dalsgaard
Nr. 15c Matr 9d (Kommunesæde Lem) (Skov)
1869 Gårdmand Simon Jensen, 1880 Jens Simonsen, 1904 Niels Poul Nielsen
1908 Mikkel Kristian Jespersen, 1910 Karl Peter Augustinus Nielsen
1913 Frederik Karl Jørgensen, 1923 Simon P. Graugaard
1924 Lem Vejby Kommune
Nr. 17 Matr. nr 6i 4k 3i (Kommunesæde Lem)
1918 Laurids Peder Andersen Til Niels Mikkelsen, 1926 Niels Christian Jensen
1928 Tvangsauktion Peder Jørgensen, 1933 fogedudlægsskøde Ernst N Kjærsgaard,
1937 Hans Jensen, 1938 Holger M Sørensen
1988 Jan K. Andersen
Mellemtoften
Nr. 1 Matr. nr 1c (Vester Lem)
1832 testamente som adk. for Maren Sørensdatter, 1857 Jens Nielsen,
1901 Kristian Laursen Baunsgaard, 1909 Marinus Jensen, 1911 Ivar Nielsen,
1928 Enke Karen Marie Kristensen Møller Andersen
1930 Søren Christensen Høigaard, 1930 Ejnar Jensen
(1980) Børge Jensen 1994 John N. Jensen
Nr. 2 Matr. nr 1a (Lem Præstegaard) "Embedsbolig for sognepræsten"
(1980) Tage Knudsen 1998 Morten B Pedersen
Forpagtere
1884 Christian Andersen
1922 Kristian Engsnap Bjerre
Nr. 3 Matr. nr 10b 1g (Vester Lem)
1878 Snedker Anders Mortensen,
1924 Skifteretten, adk. for enken Kathrine Elisabeth Mortensen f. Johansdatter
1924 Ludvig Andreas Mortensen, 1924 Jens Poulsen Olsen
1926 Christian Lykke Christensen, 1946 Viggo Trustrup,
1949 Enkefru Jørgine Nielsen, 1953 Åge M. Sørensen,
1954 Handelsmand Johannes Raiis, 1954 arbmd. Hans Nielsen
(1980) Ib N. Jensen
Nr. 4 Matr. nr 6b 6d 1t (Vester Lem)
1866 Berthel Pedersen af Ålbæk, 1891 Søren Christensen Trærup
1900 Bertel Pedersen, 1910 Jens Christian Christensen
1954 skifteretten som adk. for Alma Mathilde Christensen
1955 Kristian Christensen 1987 Aksel Christensen
Nr. 6 Matr. nr 3a 8a 13a (Vester Lem)
1857 Christen Andersen, 1862 vielsesattest Peder Mikkelsen, 1868 Jens Christensen (8a)
1877 Søren Pedersen, 1878 Jens Christensen,
1921 skifteretten som adk. for Else Kristensen, 1921 Johannes Christian Carl Jensen
1933 Einar Haugaard Bech, 1943 Chresten Engsnap Bjerre
(1980) Niels Balling, 1989 Georg Brauner, 1992 J Særkjær,
1996 Niels C B Thomasen, 1999 Kristian L. Nielsen
(13a) 1841 Chresten Madsen, 1892 Ane Cathrine Nielsdatter, 1877, vielsesatt. Chr. Madsen
Nr.8 Matr. nr 1d 1f 10d (Vester Lem)
"Stærdal Mølle"
1866 Møller Gert Andersen, 1870 Jens Jensen, 1875 Laurits Chr. Christensen,
1918 Marius risum Erik Jensen, K. Aggerholm, 1919 Johan Falk,
1920 Niels Kr. Eskildsen, 1924 Mads Sørensen, 1930 Harald Knudsen
(1980) Finn Bendtsen, 1989 Bjarne V Berthelsen, 1991 S Dahl,
1991 Margit Christensen, 1999 Heidi Frederiksen
Pildam
Nr. 1 Matr. nr 12a 2b 15a (Vester Lem)
1862 Snedker Mads Christensen, 1902 Jens Chr. Madsen,
1913 Laurids Pedersen Lundgaard, 1935 Nielsen Jens 1946 Knud Dahlgaard
1954 Rasmus Thorsen, 1957 Jens Juul Andersen 1984 Carl S. H Jensen
Nr. 2 Matr. nr 4a 4b (Vester Lem) 1g (Hostrup)
1859 Peder Olesen, 1889 Niels Chr. Pedersen, 1919 Christensen Jens
(1980) Alfred Christiansen 1984 Niels C. E. Christensen
Nr. 3 Matr. nr 2a 10e 17a 18e (Vester Lem)
1862 Chresten Laursen, 1891 Mads Madsen,
1908 skifteretten som adk. for enken, Mariane f. Laursen,
1911 Peder Pedersen 1913 Magnus Sørensen, 1949 Ingvard Egeberg Nielsen
(1980) Børge Pedersen 1995 Aksel Pedersen
Nr. 4 Matr. nr 1a 1k 1q 1u (Vester Lem)
1835 Chresten Thomsen, 1871 skifteretten som adk. for enken Maren Christensdatter
1871 Thomas Christiansen, 1890, testamente for enken Kirstine Gudiksen,
1897 vielsesattest for Erik Madsen, 1918 Marinus Jensen 1939 Alfred Berthelsen,
(1980) Verner Lauritsen 1987 Verner Henriksen
Administrator de 2 Ejendomme nr 4 og nr. 6 været drevet sammen???
Nr. 6 Matr. nr 10a 10g 18l 17d 18c 18G 18h 11d 18k 18d 11c 15a (Vester Lem)
1854 Vielsesattest som adk. for Peder Nicolajsen, (1862 15a)
1877 Lars Chr. Villadsen, 1922 enken Mette K. Villadsen,
1922 Marinus Jensen, 1938 Henning Lauge Jensen, 1941 Niels Jensen Lauge,
1942 skifteretten adk. fra arvingerne Til Jens Jensen Lauge
1943 arbejdsmand Peder Chr. Pedersen, (1980) Viggo Pedersen
Nr. 8 Matr. nr 6a 5a 18b 6c 5d (Vester Lem)
1840 Christen Christensen Godsk (6a)
1859 Skiftebrev som adkomst til Christen Nikolajsens Enke Maren Christensdatter, (5a)
1865 Christen Nielsen, (5a)
1866 Christen Christensen Godsks Enke, Karen Thomasdatter, (5a OG 6a)
1868 Thomas Chr. Christensen, 1877 skifteretten som adk. for Ane Cathrine Nielsen,
1878 Vielsesattest Mads Knudsen, 1900 Christen Nielsen Møller,
1919 Kresten K. Kristensen, 1924 Mads Christensen Trærup
(1980) Henry Trærup 1988 John K. Trærup
In 6a la et "jordløst hus", om dette står der i tingbogen:
"Udskrevet adkomst, Lem Vejby Sogneråd adkomst til Chresten Bøndings hus
1886 Carl Graversen, 1890 Peder Christiansen "
Præstegaardsmarken
Nr. 1 Matr. nr 1by 002 (Lem Præstegaard)
(1980) Harald Jensen
1995 Susanne Jensen "Jydepotten"
Nr. 2A Matr. nr 1co (Lem Præstegaard)
(1980) Magda Balling, 1981 Bente Helene Aakjær Jensen,
1986 Joan Callesen, 1989 Birte Sevelsted, 1991 Poul E Jespersen
1992 Hanna Thomsen
Nr. 2B Matr. nr 1co (Lem Præstegaard)
(1980) Dagny Stampe., 1991 Helga Jensen, 1996 Tage Knudsen.
2004 Tanya Marie Bayonne
Nr. 2C Matr. nr 1co (Lem Præstegaard)
(1980) Anna Nielsen, 1986 Karen Knudsen, 1991 Hanna Thomsen
1992 M Nautrup, 1998 Mariane Laursen, Claus Justesen
(2007) Leif Olesen
Nr. 2D Matr. nr 1co (Lem Præstegaard)
(1980) Marie Laursen, 1982 Laurits Kristian Jensen, 1995 Einar Olsen
1999 Svend A. Pedersen
Nr. 2E
(1980) Marie Raun, 1982 Chresten Christiansen, 1991 Svend E Jensen
1998 Niels Larsen, 2000 Kasper Nielsen
Nr. 3 Matr. nr 1bz 003 (Lem Præstegaard)
(1980) Knud H. Marcussen
Nr.4A
1983 Emilie Lauritsen, 1998 Ida Jacobsen, 2000 Claus Futtrup
2004 Jørgen Laursen
Nr. 4B Matr. nr 1bv (Lem Præstegaard)
1983 Hilda Jensen 2004 Anna J Poulsen
Nr. 4C Matr. nr 1bv (Lem Præstegaard)
(1980) Alma Nielsen 1992 E Lundgaard 1993 Nanna Nielsen
Nr. 4D Matr. nr 1bv (Lem Præstegaard)
1983 Peder Bundgaard Jensen, 1986 Kamilla Bundgaard,
1989 Pia Hvid, 1994 Ebba Jørgensen, 1996 Sonja Madsen
2003 Ejnar Olesen
Nr. 4E Matr. nr 1bv (Lem Præstegaard)
1983 Tommy Sørensen, 1987 Pia Hvid
1989 Johannes Andersen
Nr. 6A Matr. nr 1bv (Lem Præstegaard)
1983 Lene Munk 1987 Marianne Brejner
Nr. 6B Matr. nr 1bv (Lem Præstegaard)
1983 Valborg Berthelsen, 1987 Sørensen Mads
1999 Jihad Asadi, 2004 Melanie-Claire Bayonne
Nr. 6C
1983 Edith Trærup, 1994 Elna Møller, 1999 Martin Kristensen
2000 Einar Olsen, 2003 Ruth Knudsen
Nr. 7 Matr. nr 1bø 005 (Lem Præstegaard)
(1980) Dorit S Nielsen, 1986 Dorit S Jacobsen 2001 Uffe T. Andersen
Nr. 8 Matr. nr 1cl 023 (Lem Præstegaard)
(1980) Leo B. Nielsen
Nr. 9 Matr 1ca 006 (Lem Præstegaard)
Nr. 10 Matr. nr 1ck 022 (Lem Præstegaard)
(1980) Erik V Jørgensen
Nr. 11 Matr. nr 1cb 007 (Lem Præstegaard)
(1980) Asta Jensen 2004 Ole H Trærup
Nr. 12 Matr. nr 1cl (Lem Præstegaard)
(1980) Peter Lynnerup
Nr. 13 Matr. nr 1ml 008 (Lem Præstegaard)
(1980) Carsten Jensen, 1983 Hans Laursen, 1988 Anette Nielsen
1994 Hakon Hastrup, 2004 Bent V. Larsen
Nr. 14 Matr. nr 1ch (Lem Præstegaard)
(1980) Thorkild Godsk
Nr. 15 Matr. nr 1cd 009 (Lem Præstegaard)
(1980) Kjeld M. Jeppesen
Nr. 16 Matr. nr 4r 019 (Opperby)
(1980) Jørgen Bent Jensen "Shop 16"
1995 Henrik Dalgaard
Nr. 17 Matr. nr 1ce 010 (Lem Præstegaard)
(1980) Bruno Dahl
Nr. 18 Matr. nr 4q 018 (Opperby)
(1980) Johannes Jeppesen 1981 Søren K. Larsen
Nr. 19 Matr. nr 1cf (Lem Præstegaard)
(1980) Esben Madsen, 1990 Benth Madsen
1997 Jens E. Hansen
Nr. 20 Matr. nr 4p 017 (Opperby)
(1980) Ove Jensen
Nr. 21 Matr. nr 1cg (Lem Præstegaard)
(1980) Elna Møller 1994 Erik Pedersen
Nr. 22 Matr. nr 4u 002 (Opperby)
(1980) Vagn Lykke, 2001 Henrik Nielsen
Nr. 23 Matr. nr 4l 013 (Opperby)
(1980) Kaj Ove T Hansen, 1986 Gert B Petersen
Nr. 24 Matr. nr 4v 003 (Opperby)
(1980) Frede G Olesen, 1985 Egon B Stephansen
Nr. 26 Matr. nr 4x 004 (Opperby)
1985 Sten Nautrup
Nr. 27 Matr. nr 4n 015 (Opperby)
2004 Svend Aage Viftrup
Nr. 28 Matr. nr 4y 005 (Opperby)
1986 Jan W. Pedersen
Nr.29 Matr. nr 4o 016 (Opperby)
(1980) Svend Aage Jepsen
1987 Erik C. Møller " Lem Oliefyrservice "
Nr. 30 Matr. nr 4z 006 (Opperby)
1983 Iver Hansen 1986 Karen M. Pedersen
Nr. 32 Matr. nr 4æ 007 (Opperby)
(1980) Rasmus Andersen, 1997 Ryan C. Isaksen
Nr. 33A
1985 Conny Sørensen 1986 Eskild Eskildsen
Nr. 33B Matr. nr 4aa 009 (Opperby)
1986 Kristian Pedersen
Nr. 33C Matr. nr 4aa 009 (Opperby)
1986 Peter Schubert
Nr. 33 d Matr. nr 4aa 009 (Opperby)
1985 Emma Dahl
33E
1986 Elly Poulsen, 1993 Henny B. Laursen
Nr. 34 Matr. nr. 8z (Sønder Lem)
Nr. 36 matr.nr. 8y (Sønder Lem)
Nr. 37 Matr. nr. 4ac 011 (Opperby)
Nr. 38 Matr nr. 8x (Sønder Lem)
Nr. 39 Matr nr. 4ad 012 (Opperby)
Nr. 41 Matr. nr 4ae 013 (Opperby)
(1980) Gustav Christensen
Nr. 43 Matr. nr 4af 014 (Opperby)
(1980) Jens Henriksen 1983 Tage Andreasen 1994 Flemming Petersen
Nr 45,47,49,51, ubebyggede
Nr. 73 Matr. nr. 7r (Opperby) speciel
Nr. 75 Matr. nr 7q (Opperby)
(1980) Verner Jensen
Nr. 77 Matr, nr, 7p 003 (Opperby)
(1980) Erik Jensen 1986Anna Jensen
Nr. 85A Matr. nr 4an (Opperby)
1990 J Bruun, 1992 En Jørgensen, 1993 Kirsten Jacobsen
1995 Tina Henriksen, 1998 Merethe Voght, 1999 Stefan Nørremark
1999 Emad Hayawi (2007) Lars P. P. Hagstrøm
Nr. 85C Matr. nr 4an (Opperby)
1989 Ruth Knudsen, 2003 Frede Graversen, 2004 Christian Christensen
(2007) Julie E Laursen
Nr. 85e Matr. nr 4an (Opperby)
1988 Ragnhild Madsen, 1999 Jette R Nautrup, 2004 Frede Graversen
(2007) Inge D. Jørgensen
Nr. 85F Matr. nr 4an (Opperby)
1988 Preben Sørensen, 1989 Tage Sørensen, 1998 Betty Sørensen
2004 Tove Stampe
Nr. 85g Matr. nr 4an (Opperby)
1989 Elna Pedersen, 1999 Jens Lykke, 2000 Edith Lykke
(2007) Hanne B. Pedersen
Nr. 85H Matr. nr 4an (Opperby)
1989 Magnus Mortensen, 1993 Maria L. Pedersen
2004 Betty Sørensen
Nr. 85k Matr. nr 4an (Opperby)
1988 Edith K. Stenum
Nr. 87A Matr. nr 4ap (Opperby)
1988 Conny Graversen, 1996 Ruth L. Andersen
Nr. 87B Matr. nr 4aq (Opperby)
1988 Inga Trærup, 1989 Susanne Christensen, 1990 S Kjær
1992 A Krogsgaard Jensen, 1995 Elly Christensen
Nr. 89A Matr. nr
1988 Anette Olesen 1994 Vera Nautrup
Nr 89B Matr nr. 4as (Opperby)
1989 Allan P Larsen, 1990 J Laursen, 1996 Niels H Pedersen
Nr. 93 Matr. nr 4ax (Opperby)
2004 Anton Pedersen
Nr. 95 Matr. nr 4ao (Opperby)
1988 Karen Holm
Ringvej
Nr.1 Matr. nr 10ci (Kommunesæde Lem)
1974 Max H Jensen
1983 Steen K Pedersen "Lem El - Service "
Nr. 2 Matr. nr 10ck (Kommunesæde Lem)
1986 Knud Hansen "Lem Tømrer - OG snedkerforretning"
Nr. 3 Matr. nr. 10bg (Kommunesæde Lem)
1993 "La Nika"
Nr. 5 Matr. nr 10by (Kommunesæde Lem) (Fabrik)
(1980) Vilhelm Christensen
Nr. 6 Matr. nr 10bø (Kommunesæde Lem)
(1980) Preben Hald "Halds Maskinfabrik ApS"
Nr. 7 Matr. nr 10br (Nr. Lem)
(1980) Åge Vogt 1999 Tegl Pedersen 2007 Henrik Nautrup
Nr. 8 Matr. nr 10bæ 002 (Nr. Lem)
(1980) Villads Kristensen "A.V. Møbler ApS "
Nr. 9 Matr. nr 10bq (Nr. Lem) opført 1971
(1980) Sigfred Knudsen 1997 Agnethe Knudsen
Nr. 10 Matr. nr. 10bz (Kommunesæde Lem)
A. V. Møbler
Nr. 12 Matr. nr 10ch 009 (Nr. Lem)
1986 Torben A. Jensen
Nr. 14 Matr. nr 10cm (Nr. Lem)
1987 Svend A. Madsen, 1991 Joan Callesen, 1992 J. Smedemark
1993 SonjaMadsen, 1996 Ellen J Andersen, 1997 Inga K. Madsen
1998 Frede Kristensen, 2004 Brian Bach
Nr. 16 Matr. nr 10cg 008 (Nr. Lem)
1986 Jørgen Madsen, 1999 Gert Markussen, 2000 OleClarup
2004 Hanne R Nielsen
Nr. 18A Matr. nr 10cf 007 (Kommunesæde Lem)
Susanne J Isakson, 1991 Jes Pallesen, 1992 B Berthelsen, 1996Martin Ravn
1998 Jørgen B Rasmussen, "JR høre", 2000 Charlotte Greve
2004 Kurt H Sørensen
Nr. 18B Matr. nr 10ce 006 (Kommunesæde Lem)
1987 Ingrid K. Pedersen, 1989 Margit Sønderborg, 1991 Jette R Nielsen
1993 Karin Kristensen, 1997 Joanna Ashworth
1998 Steen K Pedersen
Nr. 20A Matr. nr 10cn (Nr. Lem)
1987 Margit Sønderborg, 1991 Jens P. Futtrup
Nr. 20B Matr. nr 10cc 004 (Nr. Lem)
1987 Hanna Brask
Nr. 24 Matr. nr 10 cl (Nr. Lem)
1986 Karsten Toft, 1991 Johannes C. Vestergaard
Nr. 26 Matr. nr 10ca 002 (Nr. Lem)
1986 Lene Munk
Nr. 28 Matr. nr 9c (Nr. Lem)
1852 Niels Nielsen, 1880 Laust Ivarsen, 1917 Ingvard Iversen
1920 Niels L. Baunsgaard, 1920 Ivar Christensen, 1920 Gerd Grønnegaard
1928 Peder Ravn, 1952 Anders Nielsen, 1992 Mogens P. Møller
Matr 10U (Kommunesæde Lem) 1cp (Bustrup Hovedgaard)
1942 FRA slagtermester Richard Laursen Til sognerådsformand Chr. Madsen,
1948 skifteretten, Karen Madsen, 1948 Lem Vejby Sogneråd
Nr. 30 Matr. nr 10g (Kommunesæde Lem)
1980 Reinholt Olsen Kjærgaard, 1990 K Christoffersen, 1992 H Henriksen
1998 Lotte Hansen, (2007) Hannning B Larsen
Styrhøjen
Nr. 1 Matr. nr 1ap (Lem Præstegaard)
1923 fra Lem Præstegaard Til Engel Marinus Sørensen, 1948 Chr. Jensen,
1958 Gunnar Madsen, (1980) Anders Nielsen, 1986 Helge B Mortensen
Nr. 2 Matr. nr 1an (Lem Præstegaard) 1x (V. Lem)
1923 fra Lem Sognekald Til Jens Chr. Sørensen
1953 Anthon Pedersen, 2004 Villy A Mortensen
Nr. 3 Matr. nr 1ao (Lem Præstegaard) 1d (Opperby)
1923 fra Lem Sognekald Til Søren Knudsen, 1929 1d (Opperby), v Auktion
1957 Niels Erik Smedemark, 1997 Lars P. Møller
Nr. 4 Matr. nr 6g 5b 3c 1c (Vester Lem) 01:00 (Lem Prgd) 1h (Hostrup)
1853 Niels Jensen (1859 3c), 1863 mageskiftebrev Jens Nielsen Skov,
1865 Søren Jensen Lehd, 1857 Jens Jensen, 1894 1c.,
1898 mageskiftebrev Chresten Adsersen, 1903 Frederik Nielsen,
1914 fra Meulengracht 1h (Hostrup, 1917 6g (V. Lem) 1925 01:00 (Prgd Lem).
1936 skifteretten som adk. for Petrine Nielsen, 1949 Lauge Nielsen
(1980) Peder N Bach
Nr. 6 Matr. nr 1b 10c 17e 1x 6h (Vester Lem)
1860 Christen Jensen, 1904 Peder Christensen (Lehd)
1935 Vilhelm Lauritsen Kjærsgaard, 1954 Børge Jensen
(1980) Rene M Naef
Syrenvej
Nr. 1 1ek (Bustrup Hovedgaard) (Speciel)
Nr. 1A 1cæ (Bustrup Hovedgaard)
1945 Solgt fra Bustrup Til haveforeningen Solglimt
(1980) Verner Nautrup "BRD. Nautrups Vognmandsforretning "
Nr. 2 Matr. nr 1dn (Bustrup Hovedgaard)
1951 fra Th. Jacobsen Til slagtermester Meinert Olsen
(1980) Jens Peder Nielsen, 1997 Mary Nielsen, 1998 Rosa Søndergaard
Nr. 3 Matr. nr 1cø (Bustrup Hovedgaard)
(1980) Jens Christian Ludvigsen, 1993 Finn Jensen
Nr. 4 Matr. nr 1dx (Bustrup Hovedgaard)
(1980) Petrea Nielsen, 1986 Esther Madsen (2007) Hvid Pia
Nr. 5 Matr. nr 1da (Bustrup Hovedgaard)
1945 Til haveforeningen Solglimt
(1980) Marinus Jensen 1986, Ole M Andersen, 1996 Jørgen Bager 1997 Jørgen Vascha, 1998 Henning Torp, 2000 Gunnar H Jensen
2004 Lenette Munk, 2004 Pia Graversen
Nr. 6 Matr. nr 1dp (Bustrup Hovedgaard)
(1980)Christian K. Primdahl
Nr. 7 Matr. nr 1cs (Bustrup Hovedgaard)
1942 fra Søren Knudsen Til haveforeningen,
1944 fra "Haveforeningen Solglimt", til murer Einar P. Schmidt
1949 Niels Jensen Worm, 1934 Viggo Nautrup, 1957 mejerist Bent Høj Nielsen
(1980) Peder Michael Bech (2007) Johan K. Vad
Nr. 8 Matr. nr 1do (Bustrup Hovedgaard)
(1980) Jens Peder Pedersen, 1986 Kirsten Pedersen, 1993 Thomsen Jens 1993 Jesper V Jørgensen, 1999 Janie F Jørgensen, 2003 Ole K. Sørensen
Nr. 9 Matr. nr 1db (Bustrup Hovedgaard)
1945 Til haveforeningen Solglimt
ca 1952 Elna P. Pedersen, 1989 Niels Balling
Nr. 10A Matr. nr 1dt (Bustrup Hovedgaard)
(1980) Marie Pedersen, 1999 Karsten Nautrup, 2003 Verner Nautrup
Nr. 11 Matr. nr 1dc (Bustrup Hovedgaard)
1958 Ejnar Astrup, 1995 Mikael Bach
Morgen, Lys nr. 11 lå fryseboxen. den blev solgt Til Tømrer Ravn der bruger pladsen Til oplagsplads og huset Til Værktøj. Jeg Skive Folkeblad stod I 1959 "Lem selvbetjeningsfryseboks er nu færdig og taget i brug med 18 bokse."
Nr. 12 Matr. nr. 1cr (Bustrup Hovedgaard)
1945 Til haveforeningen Solglimt
1958 Bager Ejnar Christensen 1964 Ejler Goul
Nr. 13 Matr. nr 1dq (Bustrup Hovedgaard)
1990 "S.I.D.", 1994 Henning D Poulsen, 1995 Kaj Dahl, 1996 Conny Graversen
2004 Kennet H L Olesen
Nr. 14 Matr. 1cv (Bustrup Hovedgaard)
ca 1952 Magnus Storgaard Sørensen, 1987 Ole Christensen, 1992 Sørensen Mogens
Nr. 15 Matr. nr 1cx (Bustrup Hovedgaard)
1951 fra "haveforeningen Solglimt Til Vognmand Ove Brunsgaard Laursen
(1980) Andreas Jensen, 1986 Niels E H Jensen, 1993 Palle S Nielsen 1994 Ernst C H Jensen, (2007) Egon V N Laursen
Nr. 16 Matr. nr 1cu (Bustrup Hovedgaard)
1945 Til "Haveforeningen Solglimt"
(1980) Jens Christian Andersen, (2007) Jens O. Brask
Matr 1ca (Bustrup Hovedgaard)
1934 fra slagtermester Laursen Til Lem Vandværk,
Matr 1bz (Bustrup Hovedgaard)
1930 fra Kristian Andersen Til Kristen Brunsgaard, 1949 Ane Margrethe Brunsgaard,
1949 Vagn Ove Brunsgaard Laursen
folgende matrikelnumre star som Solgt Til "haveforeningen" Solglimt "12/11 1945
1ci 1cb 1ay 1ct 1cu 1cd 1ck 1cy 1cr 1co 1cæ 1cd 1da 1db 1de 1dd (Bustrup Hovedgaard)
(1ay 1942 fra Søren Knudsen, 1ca 1942 fra Richard Laursen og 1cq FRA Chr. Madsen)
Sønder Lemvej
Nr. 1, matr.nr. 1di (Bustrup Hovedgaard)
(2007) Anna M. G. Sørensen
Nr. 2 Matr. nr. 1dø (Bustrup Hovedgaard)
Nr. 3 Matr. nr. 1a (Bustrup Hovedgaard) "Bustrup"
Lyder Kabel (der 1413) ejede Bustrup, der da bestod af 2 Garde, "Blæsbjerg" og "Træbensgaard", (1448) ejes den af Martin Krabbe,
1703 Oluf von Lassen
1850 Mathias Skow,
1869 Baron Josef Emil Adeler
1880 Kjøbmand Hans Broge,
1888 18/5 er der en annonce i Skive Folkeblad, at der den 28/5
afholdes auktion over 3 bindingsværksbygninger, derimellem
en vandmølle med inventar. Det hele sælges til nedbrydning
1909 Severine Römer f. Broge
1910 Skive og Omegns Udstykningsforening,
1911 Magnus Dahlgaard 1a 22 2d 2k
1917 fuldm Til O.A. Christensen og C. Clausen 1a (Bustrup) 2d (Sdr. Lem)
1920 skifteretten som adkomst for enken Juliane Christensen
1921 auktionsskøde Til P. C. Hansen
1934 arveudlægsskøde Hans Pedersen Hansen
1941 fogedudlægsskøde Til Ministeriet for landbrug og Fiskeri
(1942 som legitimation for Den Danske Stat) arbejds og Socialministeriet, som ejer af
Matr nr 1ay og 1bæ, købesum 131,000 kr.
1949 fra arbejdsministeriet Til "Optagelseshjemmet Bustrup" købesum 471.671,54 kr.
"Bustrup Mølle"
1857 forpagtningscontrakt mellem proprietær Skow og møllebygger Gert Andersen,
om forpagtning af en vand og vindmølle, kaldet ". Bustrup Mølle"
1860 forpagtningskontrakt Til smedemester Milter Jensen i 10 År af et stykke kjærjord,
af det såkaldte "Galkekjær"
1877 forpagtningscontrakt for 9 å Til forvalter A. Jepsen.
Matr 2d (Sønder Lem), 1cb 1cl 1cn (Bustrup Hovedgaard)
1936 fra H. P. Hansen Til Søren Sander Pedersen, 1937 Sofus Jensen Dahl,
1943 fra Landbrugsministeriet Matr 1c 1cn
1954 "Den Selvejende Institution Bustrup Optagelseshjem"
Nr. 4 Matr. nr. 1 dae (Bustrup Hovedgaard)
Nr. 5 Matr. nr. 1dk (Bustrup Hovedgaard)
(2007) Erling G. Nielsen
Nr. 6 Matr. nr. (er ubeboet)
Nr.7
1987 Henry Laugesen, 1999 Allan H Olsen
Nr. 8 Matr. nr 2L 9b 8l 7g (Sønder Lem) (1be 1bk (Bustrup) (Ramsing Sogn))
1913 fra Peder Andersen Til Christensen Niels
1930 Karen Marie Christensen Møller Andersen
1932 S.E. Møllenberg og Chr. Roslev, 1933 Niels Arnold Nielsen
(1980) Bent B Pedersen
Nr. 9 Matr. nr. 1au (Bustrup Hovedgaard)
(2007) Peter Hansen
Nr. 10 Matr. nr. 2a 23b 2b 9 13a 16a 24 30 39 (Sønder Lem) "Lem Kæmpegaard"
1850 Jesper Jensen, 1864 Esper Jensen,
1889 skifteretten som adkomst for enken Maren Pedersdatter, 1889 Martin Jensen,
1897 Laurits Jensen Primdahl, 1897 Jens Pedersen Davidsen
1902 mageskifte Peder Andersen, 1926 Vilhelm Andersen,
1940 Mathias Johansen Nielsen,
Nr. 11 Matr. nr 1e 2c 4n 10b 8g (Sønder Lem) 1bt (Bustrup Hovedg.) "Rideskolen"
1855 Esper Jensen, 1868 Smed Anders Larsen,
1872 Baron E Adeler Til Bustrup, 1874 Christen Jeppesen, 1874 Lars Espersen,
1882 Christen Christensen, 1896 Milter Christiansen, 1909 Laust Laursen,
1912 Jens Laursen, 1923 Peder Martinussen,
1926 fogedudlæg, adk. for Anton Jørgensen,
1928 Otto Christensen, 1929 Andreas Jensen, (1980) Boy K. Lauridsen
Nr. 12 Matr. nr 3f 12a 14a 38 25b 17b (Sønder Lem)
1853 Milter Christensen, 1878 Mads Miltersen, 1918 Lars Chr. Andersen
1925 Knud Nautrup, 1931 Lars Andreas Larsen, 1941 Gunnar Christensen
1996 Stig Jensby 2004 Dalgaard Lars
Nr. 13 Matr. nr 25a 4n 17a 37a (Sønder Lem)
1850 Mathias Skow, Bustrup, 1875 Christen Plougmann Christensen
1881 Søren Jacobsen, 1891 Mikkel Pedersen Friis, 1894 Peder Jensen,
1945 skifteretten, adk. for Martha Jensen, 1945 arbmd. Martin Pedersen (Damgaard)
1945 Andreas Nielsen, 1945 Nielsen Johannes
1986 Kim Lundgaard 1989 Kim Nyholm, 1991 Rene L. Jensen
1999 Claus Nielsen, 2004 Thorkild Vestergaard
Nr. 14 Matr. nr 15e 31c (Sønder Lem)
1931 fra Sine Nautrup Til Søren Nautrup, (1980) Peder R Nautrup
Matr nr. 6l (Sønder Lem)
(1890) Carl Madsen Christiansen (kaldet "Sjællænder")
Lars Peder Christiansen (Sjællænder)
Ejendommen nedrevet omkring 1970
Nr. 16 Matr. nr 3a 10c 4k 3b 32b (Sønder Lem)
1853 Jens Jensen, 1880 Ane Johanne Pedersen, 1883 Niels Jensen Eising
1905 skifteretten, adk. for Johanne Marie Eising f. Thomsen
1905 Jens Eising, 1958 skifteretten, adk. for Dorthe Kirstine Eising
1958 Frede Eising (2007) Claus Adolph
Matr 4n (Sønder Lem)
1900 fra Niels Jensen Eising Til Niels Tolstrup Pedersen,
1909 Lars Bertel Pedersen, 1915 enken Karen Kristensen,
1916 Ane Cathrine Christensen, 1918 Magnus Graversen, 1920 Peder Chr. Baunsgaard
1928 fogedretten, Chr. M. Henriksen, 1930 Jens Peder Pedersen
Nr. 17 Matr. nr 5b 1c 8b 1f (Sønder Lem)
1854 Jens Jensen Smedegaard, 1897 Bodil Marie Jensen,
1901 vielsesattest adk. for Kristian Pedersen Husted Jensens Dahl
1945 Martin Dahl (1980) Knud Kjærgaard Hansen 2001 Bjarne Hyldgaard
Nr. 18 Matr. nr 4m (Sønder Lem)
1880 Jens Nielsen, 1913 L. P. Haugaard, (1980) Jens Peder Pedersen
1987 Jens Børsting 1992 Lauge M Pedersen
Nr. 20 Matr. nr 32e (Sønder Lem)
(1980) Niels Handberg 2006 Kaj Handberg
Nr. 20A Matr. nr 5a 10a 26a 7e 23f 5c (Sønder Lem)
1839 Chresten Jepsen
1842 Laurs Christensen Ravn, 1890 Christian Laursen Raun,
1907 Laust Laursen Raun, 1928 Magnus Bysted, 1947 Harald Kristensen
(1980) FolmerLaursen 2001 Christian Hansen
Matr 5c 6f 5k (Sønder Lem)
1879 Rasmus Laustsen (1905 navnebevis Til Rasmus Laursen Ravn)
1909 Gudike Andersen Gudiksen, 1913 Jenny Jensen, 1918 Jens Chr. Hansen,
1919 Alfred Jensen Sandahl
Nr. 20B Matr. nr 1g m fl (Sønder Lem)
1851 enken Dorthe Marie Jensdatter, 1870 Søren Jensen
1883 Peder Chr. Jensen, 1894 Søren Sørensen Ravn,
1938 skifteretten, arvingerne Til Poul Ravn (1980) Erik S Dyremose
Nr. 22 Matr. nr. 8c 8m 8p 15d 16d 30b 31a 4p 2q (Sønder Lem)
1854 Jens Pedersen, 1889 skifteretten, adk. for enken Ane Marie Laursen,
1889 Laurids Peder Jensen, 1902 Anton Pedersen Nautrup,
1916 skifteretten som adkomst for enken Nielsine Nautrup
1944 Harry Kristiansen
Nr. 24 Matr. nr 7a 23a 3d 4a 6e 4m 8o 19n (Sønder Lem)
Han afgiver jeg 1859 18575 kvadratalen Til skolelærer Søren Jensen i nr. 36
1840 Niels Iversen, 1868 Jens Nielsen, 1904 Christian Jensen (Iversen)
1913 L. P. Hougaard, 1914 Knud Kristensen Knudsen,
1914 Kristen Sørensen Lykke, 1918 Niels Thorgaard, 1923 Christian Feld
(1980) Villy Willumsen Tved 1981 Rasmus Jørgen Peder Hansen
1983 Niels T Risgaard
Matr 7f 7c 4d 4f (Sønder Lem)
1913 fra L. P Hougaard Til Kristiane Jensine Kristensen, 1918 Magnus Ravn,
1920 Jens Peder Andersen, 1948 Harald Kristian Andersen,
1955 FRA Henning Hvid Til Henning Holm
Matr 7h 8q (Sønder Lem) 1æ (Bustrup Hovedgaard)
1913 fra L. P. Hougaard Til Magnus Bysted, 1928 Laust Ravn,
1929 Kristian og Alfred Nielsen, 1944 Marius Kristensen,
Nr. 26 Matr. nr 12b 7d 12c 14c 17c (Sønder Lem)
1854 Christen Espersen, 1863 Kirsten Christensdatter 1871 Anders Christian Christensen,
1881 Peder Christian Christensen, 1888 Chresten Plougmann Christensen,
1904 skifteretten, adk. for enken Bodil f. Jensen,
1904 Anders Christian Christensen, 1906 Jørgen Peder Pedersen,
1984 Astrid M A Borgaa
Nr. 28 Matr 6a 6g 15c 18d 23h (Sønder Lem)
1840 Stephen Christensen, 1868 Chresten Stephensen,
1884 skifteretten, adk. for enken Dorthe Marie Sørensen,
1884 vielsesattest som adk. for Niels Nielsen,
1911 skifteretten, adk. for enken Dorthe Marie Nielsen f. Sørensen,
1912 Niels Nielsen, 1940 tvangsauktion adk for Gunnar Pedersen,
1944 Harald Ladefoged, 1991 Asta Ladefoged
Nr. 30 Matr. nr 1d 1i 2e 2g (Sønder Lem)
1862 Christen Frederiksen, 1869 skifteretten, adk. for enken Maren Christensdatter
1869 Christen Pedersen, 1873 Ole Christensen,
1910 skifteretten, adk. for enken Ane Kathrine (er angivet både som Kathrine og Kirstine), f. Pedersen, 1910 Mette Kirstine Jensen, 1918 Laust Jensen Dahl,
1943 Søren Åkjær Jensen, (1980) Bente Helene Aakjær Jensen, 1981 Hilda Jensen,
1983 Niels P Jensen
Nr. 32 Matr. nr 8h 8s (Sønder Lem)
1895 fra Søren Jacobsen Til Stefan Larsen, 1902 Mads Peder Jensen,
1937 skifteretten, adk. for Frederikke Jensen og Vilhelm Kristiansen
(1980) Leif M Kristiansen
Nr. 34 Matr. nr 3g 6k 6o (Sønder Lem)
1865 Christian Nielsen, 1894 Frederik Nielsen, 1936 Åge Axel Nygaard Munck,
1945 Kristen Jensen, 1947 Jens Boel Jensen, 1948 Bmd Vagn Nielsen,
1958 Anders Jensen Dahl, (1980) Stig Rasmussen 1986 Steen Kjeldgaard
1994 Christoffer Healing, 1998 Jan F S Mortensen
Nr. 36 Matr. nr 7b 6h 5g 5l 1i 6d 2g (Sønder Lem)
1851 skolelærer Søren Jensen, 1863 Hans Kristian Sørensen,
1871 Mads Jensen Østergaard, 1913 Anders Jensen Dahl, 1913 og 1916 Fri mærkning park.
1957 Laust Dahl Jensen, (1980) Laust Dahlgaard, 1995 Kirsten M Jensen
1997 Mogens R Larsen, 1999 Ole Jespersen
Nr. ???? Matr 5b 4c (Sønder Lem)
1892 fra Peder Andersen Til Carl Jensen, 1915 Frederik Pedersen,
1930 fogedskifte Morten Andreas Christensen, 1938 Niels Chr. Feder,
19938 Laurits Jensen, 1940 Sigfred Knudsen, 1941 Anna Møjbæk SOM særeje,
1944 Johannes Hærup,
Nr. 38 Matr. nr 6n (Sønder Lem)
1900 Laust Jensen Dahl Til Christiansen Mads
1936 privatskifte, Magnus Pedersen, 1995 Preben Pedersen
Nr. 40 Matr. nr 5e (Sønder Lem)
1894 Fra Jensen Jensen Til Jens Peder Madsen, 1897 Jens Nielsen,
1900 Niels Kristian Nielsens Tødsø,
1924 skifteretten, auktionsskøde Ejler Johannes Olsen,
1930 Christen Dahl, 1939 Mads Jensen Dahl 1966 Max Jensen 1975 Alfred? (1980) Jens J Larsen
Nr. 42 Matr. nr. 1a (Hostrup Hovedgaard) (sommerhus på fremmed Grund)
Teglgaardsvej
Nr.1 Matr 1l (Hostrup Hovedgaard)
1920 fra Ole Christensen, Chresten Sørensen, og Jens Pedersen til Anders Nielsen,
1933 arvingerne efter Anders Nielsen, 1933 Lem Vejby Kommune.
Nummer, 2 Matr. nr. lm (Hostrup Hovedgaard)
1930 fra Ole Christensen, Chr. Svenningsen og Jesper Pedersen Til Chresten Madsen Henriksen, 1940 arbejdsmand Martin Pedersen købspris 3800 kr.
Nr. 3. Matr. nr. 1o (Hostrup Hovedgaard)
1935 Poul Ove Carl Thygesen Til Kresten Anthonsen Christensen
1945 Jacob Malthesen og Johan Westergaard, 1949 Johan Westergaard,
Nr. 4 Matr nr. 1v (Hostrup Hovedgaard)
Nr. 5. Matr nr. 1p, (Hostrup Hovedgaard)
1935 Jens Jensen Eskjær fra Poul Ove Carl Thygesen, 1945 Poul Sejer Pedersen
Tranemarken
Nr. 1 Matr. nr 32b (Kommunesæde Lem)
(1980) Gunnar Johnsen
Nr. 1A Matr nr. 15b 15l 31b (Kommunesæde Lem)
1851 Hans Mikkelsen, 1880 skifteretten, Dorthe Cathrine Nielsen, 1880 Niels Hansen,
1884 Kristen Svenningsen Kristensen, 1890 Christen Pedersen Brogaard
1899 Niels Andersen Brunsgaard, skifteretten adk enken Abelone Brunsgaard
1923 fra Abelone Brunsgaard Jensen Til Ane Oline Brunsgaard
1938 Jens Mortensens arvinger 1941 hønseriejer Hans Kristensen
Nr. 3 Matr. nr 9a 9k 3y 3z 4g (Kommunesæde Lem)
(1688) Mads Jensen Kjæmpe, 1703 Palle Nielsen Buch, 1750 Jens Christensen limning
ca 1800 Niels Jepsen Grove, (Han købte den Til "selveje" omk 1842
1847 Laurids Christian Laursen, 1881 adkomst for Søren Christian Laursen
1884 Lem Vejby Kommune, der indrettede den Til "fattiggaard"
1906 Jens Jensen Kjeldbjerg, 1908 Kristian Tanderup
1913 skifteretten Udskrift af adkomst for enken, Mariane f. Jensen
1913 Peder Kristian Pedersen Nørgaard, 1926 Alfred Lidegaard
1926 Christen Larsen, 1936 Berthel Larsen, (1980) Svend Aage Ravn Larsen
1994 Esben R Larsen
Vejbyvej
Nr. 1 Matr. nr 10ab (Kommunesæde Lem)
1932 fra Søren Trærup Til Peder Johannes Christiansen
(1980) Villy A Nautrup
Nr. 2 Matr. nr 1cp (Bustrup Hovedgaard) 10U (Kommunesæde Lem)
1942 fra slagtermester Ove Laursen Til sogneraadsformand Chr. Madsen
1948 skifteretten, adk. for enken Karen Madsen, 1948 Lem Vejby Kommune
(1980) Holger Christensen
2A Matr 1ga (Bustrup Hovedgaard)
Nr. 3 Matr. nr 10ac 10ab (Kommunesæde Lem) fra 10s
1932 fra Søren Trærup Til Johannes Christiansen
1938 skifteretten, adk. for fru Mariane Christiansen (under lavværge) 10ac
(1980) Finn W Mosegaard
Nr. 4 Matr. nr 1dr (Bustrup Hovedgaard)
(1980) Elon Jensen
Nr. 5 Matr 10d 8o 10ae (Kommunesæde Lem) " Lem Skole "
1879 skiftetilladelse sok adkomst til Mette Jensen
1880 Peder Nielsen, 1898 Laust Nielsen Trustrup, 1929 Peder Hansen
1933 fogeden Til Rasmus Madsen, 1934 Christian Christensen Westergaard
1935 Esber Olsen, 1943 Jens Andersen, 1944 statshusmand Andreas Karl Olsen
1946 Gårdejer Kr. Jepsen
Lem Skole
Nr. 6 Matr. nr 1du (Bustrup Hovedgaard)
(1980) Dorthea Nielsen , 1999 Arne Pinnerup,
2004 Ole Christensen
Nr. 7 Matr. nr 10ag (Kommunesæde Lem)
(1980) Laura Nielsen (2007) Christel A E Larson
Nr. 8 Matr. nr 1ec (Bustrup Hovedgaard)
(1980) Martha Winther, 1994 Jens C. R. Madsen, 1995 Grete V Larsen
Nr. 9 Matr. nr 10ah (Kommunesæde Lem)
1932 fra Søren Trærup Til Johannes Christensen, 1958 Mariane Christiansen,
(1980) Bruno P Nautrup
Nr. 10 Matr. nr 1f 1ae 1au (Bustrup Hovedgaard) 10x 10-årige (Kommunesæde Lem)
Enken Elsine Sinding f. Jensen,
1861 Poul Chr. Christensen 1866 Mads Nielsen af Sejerslev
1897 Christen Adsersen, 1897 Jens Jensen, 1901 Jens Nielsen Morsing,
1903 Laust Sinding, 1906 skifteretten, ADK. for enken Elsine Sinding f. Jensen,
1937 Johan Sørensen, 1939 Jens Kristian Sørensen, 1997 Kirsten V. Christensen, (2007) Peder Køstergaard
10A Matr nr. 1el (Bustrup Hovedgaard)
11 Matr 10ao (Kommunesæde Lem)
(1980) Herluf Nielsen
12 Matr 1el (Bustrup Hovedgaard)
13 Matr 9m 10o (Nr. Lem)
1904 fra Niels Chr. Johannesen Til Mariane Andersen Ladefoged og Mette Johanne Laursen
1915 skifteretten, ADK. for Hans Laursen MED Fri mærkning, 1915 J. P. Kæmpegaard,
1925 Johannes Boll, Han ER "kørende post" 1935 Knud P. Johnsen
Nr. 14 Matr. nr 1e 1z (Bustrup Hovedgaard), 9l 11ak 11al (Nr.Lem) 3i (Vejby)
1866 Thomas Jensen Møller, 1901 skifteretten, adkomst for enken Sidsel Jensen Møller
1901 J. P. Møller, 1917 N. P. Hansen, 1933 Johannes Iversen
1976 Mikael Dahl Andersen, 1983 Kai Olsen, 1984 C. H. Graversen
1986 Eivind C. Pedersen, 1987 Jan Henriksen, 1991 Volmer A Lauridsen
14A Matr 1fi (Bustrup Hovedgaard)
14B Matr 1y 1ai 1ak (Bustrup Hovedgaard)
1911 fra "Skive og Omegnes Udstykningsforening" Til Jens Jensen Sønderup
1925 Carl Vilhelm Pedersen Lundgård
14C Matr 1gb (Bustrup Hovedgaard)
Nr. 15 Matr. nr 9i (Kommunesæde Lem)
1900 Laust Iversen Til Anton Jensen, 1901 Jens Nielsen Kjærsgaard,
1924 Anders Nielsen, 1933 Inger Marie Sofie Pedersen,
(1980) ArnePedersen, 1993 Bent Pedersen, 1995 Kim Hansen
1996 Jens (Jan?) Damstoft
Nr. 17 Matr. nr 9h (Kommunesæde Lem)
1897 Laust Iversen Til Laurits Christensen, 1906 Niels Chr. Christensen,
1939 Oskar Pedersen Jensen, 1949 grd. Niels Nielsen,
(1980) Jens Kr. Jacobsen
Nr. 19 Matr 9f 9g (Kommunesæde Lem)
1895 Laust Iversen Til Kristian Nielsen Lynggaard,
1928 skifteretten, adk. for Kristian Nielsen Lynggaards arvinger,
1928 Niels Kristian Lassen, 1934 Jens Peder Mogensen,
1940 Jens Kristian Pedersen, 1946 Åge Pedersen
1946 Svend Aage Pedersen, 1999 Leif Olesen, 1904 Henrik Olsen
Nr. 20 Matr. nr 1b 1h 1ag (Bustrup Hovedgaard) "Hedegaard"
1859 Jens Sørensen Ravn, 1907 Peder Jensen Ravn 1928 Johannes Jensen,
1939 Niels Andersen, (1980) Ove Nielsen
Nr. 21 Matr. nr 4d 9p (Kommunesæde Lem) 1c (Bustrup Hovedgaard)
1859 Else Christensdatter, 1872 Peder Christiansen (Hedegaard)
1889 fra Jens Sørensen Raun (1c (Bustrup Hovedgaard))
1913 Kristen Kristensen, 1918 Kristian Kristensen Vestergaard
(1980) Johannes Vestergaard, 1993 Peter Hansen, 1995 Preben Hald,
1998 Torben Christensen, 1999 Claus Hansen, 2000 Peter Hald
Nr. 23 Matr. nr 2b 3e (Nr. Lem)
1865 Niels Andersen, 1880 Niels Christian Jeppesen
1911 skifteretten, adk. for enken, Maren f. Jensen
1911 vielsesattest som adk. for Brunsgaard Anders
1921 skifteretten, adk. for enken, Til Jens Kr. Madsen,
1922 Johannes Bundgaard Iversen, 1927 Carsten Nielsen, Laur. Kr. Laursen,
1930 Anders Madsen, (1980) Bent Krarup Jensen, 1981 Anker Krarup
2006 Per Andersen
Vesterbrogade
Nr. 1 Matr. nr 1b 1v 10æ 1y (Lem Præstegaard) 10æ (Kommunesæde Lem)
1892 fra Munkebo Til "Lem Brugsforening", 1907 fra Sigumfeld Matr 1y 1u
1908 fra Kristian Hald Matr 1v, 1925 fra Karl Krejbjerg Matr 10æ
1990 Lem Købmandsgaard
Nr. 2 Matr. nr 10b (Kommunesæde Lem)
" 1847 Solgt Til "Det 27 de jordemoderdistrikt ".
i 1880 hed jordemoderen S. M. A. Astrup, Matr nr. 2r og nr. 28 is i 1879 udskiftet til "jordemoderdistriktet."
(1925) Hans J. Hansen "Jordemodermand", Kirstine Hansen, Jordemoder
(1980) Evald Pedersen, 2004 Jonna Gabs
Nr. 3
(1980) Ejv. Johs.. Pedersen
Nr. 3A, st Matr. nr 1t 1as (Lem Præstegaard)
1907 fra præst Sigumfeldt Til Kristian Hall, 1908 Niels Eskild Jensen,
1909 Niels Peder Pedersen Ramsdahl,
1923 skifteretten, adk. for Marie Ramsdahl
1923 skifteretten, adk. for Carl Krejbjerg, Krejbjerg 1957 Vilhelm
2006 Svend A Nygaard
Matr 8x is i 1932 udstykket fra 8b
1932 Ejnar Jensen Til Jens Jacobsen, 1935 fogedudlægsskøde Harald Krejbjerg,
Matr. nr. 37 var omkr. 1880 "Drivvej for byen"
Nr. 3A, 1 Matr nr. 1t (Lem Præstegaard)
2007 Anna Christensen
Nr. 3A, 2 Matr. nr 1t (Lem Præstegaard)
2006 Henning Hvid
Nr. 3B, 1 Matr. nr 1t (Lem Præstegaard)
2006 Maren D Jensen
Nr. 3B, 2 Matr. nr 1t (Lem Præstegaard)
2006 Jørgen Johnsen
Nr 4A Matr. nr 10h (Kommunesæde Lem)
1890 FRA Peder Nielsen Til Niels Chr. Johannesen, 1909 Carl Krejbjerg,
1939 Vilhelm Krejbjerg
1995 Eskild Eskildsen
Nr. 4B Matr. nr 10h (Kommunesæde Lem)
1998 Ejvind Appelt 2004 Asta Jensen
Nr. 4C Matr. nr 10h (Kommunesæde Lem)
1998 Christian Thorgaard
Nr. 4D Matr. nr 10h (Kommunesæde Lem)
1998 Anna Nielsen
Nr. 4E Matr. nr 10h (Kommunesæde Lem)
1998 Petra J Rasmussen 2006 Niels G. Pedersen
Nr. 4F Matr. nr 10h (Kommunesæde Lem)
1998 Mary Nielsen 1999 Viggo Nautrup
Nr. 5 Matr. nr 1s (Lem Præstegaard)
1907 fra præst Sigumfeldt Til Jens Pedersen, 1914 Chresten Bech Grundvad,
1916 Jesper Pedersen, 1946 Jensine Pedersen, 1950 Vognmand Børge Christensen, 1957 Søren Knudsen (1980) Ove Larsen, 1991 Vita Larsen, 1992 B Trærup,
1993 Søren Damgaard
"Fælleshuset", hendes la Matr 10m (Kommunesæde Lem)
1898 Laust Nielsen, 1901 Anders Chr. Andersen Ladefoged, 1906 Peder Jørgensen,
1909 Kresten Jensen Ravn, 1910 Peder Kristensen Brunsgaard, 1920 Valdemar Berthelsen,
1953 Otilie Westergaard, 1956 Thomas Højgaard Hansen
Nr.6 (Nedrevet 1987)
(1925) Smed Karl Krejbjerg
1981 Harry Krejberg , Smed
1984 K Hansen
Nr. 7 Matr. nr 1r (Lem Præstegaard)
1907 fra præst Sigumfeldt Til Jens Pedersen, 1908 Mariane Jensen,
1927 Mette Kirstine Jensen, 1949 Elna Margrethe Sinding Jørgensen,
1951 Mette Kirstine Jensen, (2007) Ib Pedersen
Nr.8 Matr. nr. 10h (Kommunesæde Lem)
1922 Dagmar og Valdemar Berthelsen, (1925) cykelforretning, A. Nielsen
(1980) Bodil Dalby 1992 E. Appelt
Nr. 9 Matr. nr 1z (Lem Præstegaard)
1907 FRA præst Sigumfeldt Til Lars Knudsen, 1909 Jens Pedersen,
1910 Niels Ezekiel Jensen. 1911 Lars Knudsen,
1924 skifteretten somadkK for enken Maren Knudsen, 1928 Peder Kr. Knudsen,
1938 Niels Jørgen Hangaard, 1956 skifteretten somadkK for arvingerne,
1956 Ingvard Nielsen kaldet Bach, (1980) Erna Dalsgaard
Nr. 10 Matr. nr 10ai 10m (Kommunesæde Lem) udstykket 1955
1898 Laust Nielsen Til N. C. Christensen Strøm, 1901 Anders Chr. Andersen Ladefoged,
1906 Peder Jørgensen, 1909 Chresten Jensen Ravn 1910 P. Chr. Brunsgaard,
1920 Valdemar Bertelsen Skytte, Købmand 1953 Otilie Vestergaard,
1936 Tømrer Thomas Højgaard Hansen, (1980) Kristian Smedemark
Nr. 11 Matr. nr 1ab (Lem Præstegaard)
1911 fra Sigumfeld Til Mads Toft Pedersen,
1923 Jens Primdahl Jensen og Lars Chr. Jensen
1932 Jens Primdahl Jensen eneejer, (1980) Thomas Bünger
Nr. 12 Matr. nr 10n (Kommunesæde Lem)
fra Laust Iversen Til Ole Christensen, (1980) Nielsine Pedersen,
1996 Peter W Olesen
Nr. 13 Matr. nr 1ae (Lem Præstegaard)
1913 fra Sigumfeld Til Christen Andersen, træhandler 1936 Jens Peder Larsen
1947 Vognmand Gunnar Pedersen, (1980) Vagn Jensen "Kiosk, posthus"
1994 Jan Henriksen " Hannes Kiosk "
Nr. 14 Matr. nr 10i 10n (Nr. Lem)
1891 fra Peder Nielsen Til Christen Nielsen Strøm, 1903 Niels Sørensen,
1905 mageskifte, Simon Sørensen, 1905 Christen Jensen Iversen, 1923 Peder Christensen,
1942 skifteretten som adk for Tove Søgaard og Marie Christensen,
1942 mælkekusk Bue Møller Poulsen, 1947 Gartner Erling Grundvad Poulsen,
1948 Ejnar Poulsen, 1949 rejsebud Poul Hvid,
(1980) Mariane Goul, 1997 Lone Poulsen
Nr. 15 Matr. nr 1af 1ag (Lem Præstegaard)
1914 Sigumfeld Til Svenning Chr. Svenningsen
1954 landpost Hans Jensen, 1983 Marie Jensen, 1992 Hvid Claus
Nr. 16 Matr. nr 10k (Kommunesæde Lem)
1891 fra Peder Nielsen Til Jens Pedersen, 1910 Peder Kristian Nielsen Lynggaard,
1913 skifteretten som adk. for Else Marie Lynggaard, 1913 Mads Christian Tanderup,
1923 skifteretten som adk for enken Mariane Tanderup, 1923 Knud Nautrup,
1925 Lars Chr. Andersen, 1934 Carl Andersen,
1945 kommunekasserer Peder Kr. Andersen, (1980) Otto Laursen, Maler
1986 Thora Laursen, 1987 Thorvald Jespersen,
1990 J Hærup, 1999 Pia Jensen, 2004 Eva Straus
Nr. 17 Matr. nr 1ah (Lem Præstegaard)
1923 fra K. Svenningsen og J. Nissen Til JA Jeppesen, skrædder
1929 fra fogeden Til 8 Personer, 1930 Arne Langhoff Berthelsen
1936 fra fogedretten Til Knud Karsten Markus Pedersen,
(1980) Viggo Nautrup, Vognmandsforretning
1999 Arnold Lagergren, 2004 Michael Juncker
Nr. 18 Matr. nr 10q 11o (Kommunesæde Lem)
1915 fra Niels Erik Jensen Til Peder Christensen, 1017 Niels Johannesen,
1923 Niels Chr. Johannesen, 1930 skifteretten Mette Johannesen,
1932 skifteretten Mads Toft Pedersen, 1935 Esaine Hansine Jacobsen,
1938 Laurits Peder Lundgaard 1947 skifteretten SOM adkomst for arvingerne,
1947 Agnethe Kaae Isakson, (1980) Ivan Isakson, kirkebetjent, 1986 Agnete Isakson, 2005 Hanne Rahbæk, 2006 Heidi G Hinnerup
Nr. 19 Matr. nr 1aa (Lem Præstegaard)
1911 fra præst C Sigumfeld Til Mariane Madsen f. Laursen,
1916 skifteretten SOsom adkomst til Jenny Marie Madsen m.fl.
1916 Niels Nørgaard, 1942 skifteretten Marie Jensen Nørgaard,
1942 arbejdsmand Christen Nielsen, (1980) Henning Nielsen
Nr. 20 Matr. nr 10p 11m 10R (Nr. Lem)
1890 Geert Nielsen Til Jens Pedersen, 1909 mageskifte Lars Knudsen,
1910 mageskifte Niels Eskild Jensen, Chr. Madsen og S. Chr. Svenningsen,
1925 Edvard Simonsen, 1927 N. K. Andersen, 1946 barbermester Jens Lykke,
1999 Svend R Nielsen, 2001 Hans O. Madsen
Nr. 21 Matr. nr 1o (Lem Præstegaard) (opført 1870)
1908 Præsten Sigumfeld Til Christian Madsen, 1915 L. Birk
1925 Søren Kr. Andersen, 1945 skifteretten som adkomst til arvingerne
(1980) Valborg Berthelsen 1983 Carsten Jensen 1994 Knud E Kristensen
Nr. 22 Matr. nr 11c (Kommunesæde Lem)
1850 Christian Pedersen, 1868 Niels Jensen
1877 skifteretten, enken Ane Johanne Mikkelsdatter
1877 adkomst, vielsesattest, Niels Christensen, 1877Niels Chr. Laursen
1887 Gert Nielsen, 1894 Christen Adsersen, 1896 Niels Sørensen,
1908 Christen Adsersen 1913 skifteretten, enken, Marianne f. Andersen
1923 skifteudskrift, adkomst til Inger Kirstine Andersen (under lauvværge)
1944 rejsebud Søren Christian Pedersen, (1980) Aksel Albrechtsen,
1999 Sara Albrechtsen, 2001 Søren Henriksen, 2006 Martin Kristensen
Nr. 23 Matr. nr 11i (Kommunesæde Lem)
1876 Christian Nielsen, 1879 Smed Poul Ringsborg, 1882 Søren Nielsen,
1935 skifteretten som adkomst til Jacob Carl Georg Nissen,
(1980) Søren Jensby, 2004 Erla Ambrosius
Nr. 24 Matr. nr 10ax (Kommunesæde Lem)
1990 Sparekassen Vestsalling, 2007 Spar Salling
(Punkt 26 udgaaet Ejendom)
1981 Jørgen Madsen, 1986 Jens A Dalsgaard, 1998 Martin Ravn
Nr. 27 Matr. nr 11k (Kommunesæde Lem)
1882 Kristian Krogh Madsen Veile, 1890 Jens Hauskov Iversen
1893 Poul Christian Andreas Jensen, 1896 Anders Peder Pedersen
1898 Hans Kr. Nielsen, Jens Peder Espersen, Kæmpegaard, Anders Andersen
1901 Svenning Christian Jensen, 1914 Rasmus Pedersen
1917 Christian Ramsgaard Christensen, (1980) Villy B Andersen
Nr. 28 Matr. nr 11ah (Nr. Lem)
1925 fra Jens Pedersen Til Mads Toft Pedersen, Tømrer
1935 fogedskøde som adk for Hans Jensen, 1938 Ida Andersen, (Særeje)
1946 landpolitibetjent Arne Helbo, 1952 Peder Jensen Ravn,
(1980) Ernst Gustav Jensen, 1986 Svend Bichel, 1989 Poul M Jensen
1991 Laust P. Mortensen
Nr. 29 Matr. nr 11u (Nr. Lem) 1al 1q (Lem Præstegaard)
1904 fra Jens Pedersen Ledd Til Kristian Larsen Villadsen,
1945 skifteretten som adkomst for Karen Petrine Villadsen,
(1980) Harald Villadsen, 1995 Svend P. Larsen, 1998 Peter T Mejlhede
Nr. 30 Matr. nr 11ai (Kommunesæde Lem)
1925 fra Peder Pedersen Til Niels Kr. Eskildsen, murer
1934 fogedudlægsskøde Til Elise Jensen,
1953 skifteretten som adkomst til Elise Jensens arvinger
1953 Boelsmand Kresten Nielsen, (1980) Magnus Nielsen, 1993 Finn Hansen
Nr. 31 Matr. nr 11as (Nr. Lem)
1942 fra Niels Sevelsted Kristensen Til Peder Jensen Bundgaard,
1955 Gartner Peder Pedersen, (1980) Mogens Kristensen, 1986 Hans K Kristensen, 1994 Asta Kristensen, 1995 Svend A Hansen
Nr. 32 Matr. nr 11o (Nr. Lem)
1900 fra Jens Pedersen Ledd Til Jacob Carl Georg Nissen, Karetmager
(1980) Evan Andersen
Nr. 33 Matr. nr 11at 11ax (Kommunesæde Lem)
1944 boelsmand Ingvard Nielsen
1957 Carlo Elmerdahl, (2007) Steen Jensen
Nr. 34 Matr. nr 11n 11m (Kommunesæde Lem) 1ao 1dn (Bustrup Hovedgaard)
1897 fra Peder Christian Jensen Ledd Til Niels Mathias Andersen,
1916 skifteretten som adkomst til enken Karen f. Milthersdatter,
1916 Christian Clausen, 1916 Thomas Jacobsen, slagtermester
1921 Chr. Svenningsen og Karl Jensen,
1931 skifteretten som adkomst til Carl Jensen, 1946 slagtermester Th. Jacobsen,
1951 slagtermester Meinert Olsen, (1980) Claus Hvid, 1986 Anette Olsen,
1987 Jacob Christensen,
1993 Thorkild M Frederiksen
Matr 11m boede jeg 1925 barber E Simonsen
Nr. 36 Matr. nr 11q (Nr. Lem)
1901 fra Jens Pedersen Ledd Til Niels Ezekiel Jensen,
1904 Laurits Nicolai Lauritsen, 1909 Christen Bech Grundvad,
1910 Peder Christian Pedersen, 1911 Christian Gynthersen, 1917 Peter Pedersen,
1932 skifteretten som adkomst til Maren Kirstine Pedersen
1932 Maren Kirstine Pedersen (1980) Henning K. Falkenberg
Nr. 38 Matr. nr 11r (Nr. Lem)
1909 (1924) fra Jens Pedersen Led Til Ane Kathrine Pedersen f. Christensen
1924 skifteretten, adkomst for Dorthea Marie Pedersen
1948 skifteretten, adkomst for Villy Osvald Jensen OG bademester Peder Chr. Pedersen
1948 murer Niels Chr. Eskildsen, (1980) Peder Jensen Bundgaard, murermester
1983 Bent Vestergaard Larsen , 2004 Allan R Pedersen
Nr. 40 Matr. nr 11ad 11ae (Nr. Lem)
1919 fra Jens Pedersen Led Til N. E. Jensen, 1923 Niels Johannesen, skomager og kirkebetjent
(1980) Kresten Bertelsen, 1988 Søren Bertelsen, 1990 Nicolai Severinsen
1994 Ingrid Brandt, 1996 Kaj Dahl
Nr. 42 Matr. nr 11ao 11ap (Nr. Lem)
1929 fra Jens Pedersen Led Til N. E. Jensen
(1980) Maren Jensen, 1983 Peder Kristian Ledd, 1987 Bertel Sørensen
1988 Birgit Steenkjær
Nr. 44 Matr. nr 11b (Kommunesæde Lem)
(1980) Peder Kristian Ledd, 1983 Conny Graversen, 1986 Palle S Eskildsen
Nr. 46 Matr. nr 11aa 11ar (Kommunesæde Lem)
1913 fra Jens Pedersen (Ledd) Til Peder Hedegaard
1918 skifteretten som adk. for Ane Mortensen f. Hedegaard,
1926 Petra Hedegaard Mortensen, 1929 Jens Pedersen Ledd,
1932 Rasmus Madsen, 1932 Christian Knudsen Christensen,
1935 Peder Christensen Ledd, 1838 skifteattest adkomst for Søren Chr. Andersen,
1938 arveudlægsskøde Frøken Mariane Pedersen
1939 Chr. Christensen, 1941 mejerist L. V. Jørgensen,
(1980) Niels Larsen Jensen, 1981 Karen Marie Jensen, "Posthus"
Nr. 48 Matr. nr 11av (Nr.Lem)
(1980) Poul Stampe, 1983 Preben Falck, 1986 N. C. Villadsen,
1988 Kirsten Madsen, 1990 F Jensen, 1997 Mads Guldborg
Østerbrogade
Nr. 1 Matr. nr 1g 1av 1ml 1cd (Bustrup hovedg.)
1860 Anders Astrup, 1872 Niels Sørensen, 1880 Jens Knudsen,
1912 fogedudlægsskøde, Carl Trap og Michael Nielsen,
1914 Lars Christian Andersen, i 1925 bor der en Købmand Kresten Mortensen
1934 Peter Hilbert Petersen Trillingsgaard,
1955 Jeppe Christensen 1958 Jørgen Ambrosius, Købmand
1986 Kaj O. Trier Hansen, Købmand
Nr. 2 Matr. nr 1g (Lem Præstegård)
1898 J. P. E. Kæmpegaard Til Jensine Andersen,
1907 vielsesattest for Jens Sørensen Rimmer, 1907 Niels Schønning, landpostbud og skomager, havde værksted og en svend til at arbejde for sig.
(1980) Åge Poulsen, 1986 Henry Pedersen, 1992 Gudrun Bjerre
Nr. 3 Matr. nr 1m 1ao 1ac 1cp (Bustrup hovedg.) 1ou (Nr.Lem)
1889 fra Christen Jensen Til Niels Nielsen, 1900 Hans Vestergaard Mortensen,
1904 Lars Stefansen, 1904 Lars Christian Andersen, 1919 Lars Nielsen Laursen,
1938 Slagter Ove Richard Laursen, 1943 slagtermester P. Christian Poulsen,
(1980) John S. Nielsen, Niels O B Nielsen, 1993 Knud E. Rusbjerg
(Bemærkning i tingbogen vindmølle, møllehus og stuehus opført på matrikel, udgår
som opført på Matr nr. 1m)
Nr. 4 Matr. nr 1h 1i (Lem Præstegård)
1898 fra J.P.E. Kæmpegaard Til "Interessentskabet "Lem Lægebolig"
1922 J. C. Høgh, 1925 Ove Partsch, (1980) Hakon Hastrup, Læge
1993 Benny H Andersen / Åse Andersen (Læge)
Nr. 5 Matr. nr 1by 1k 1d 1de 1do 1dp (Bustrup hovedg.)
1891 fra Jens Knudsen Til Niels Sørensen. 1896 Knud Marthinus Jensen,
1898 Niels Sørensen, træhandler og Boghandler 1923 skifteretten, adkomst for enken Maren Katrine Sørensen, Hun er Boghandler, desuden er der også en slagtermester Lauritsen,
1929 Marinus Nielsen, 1933 fogeden Til Åge Poulsen,
1941 Fru Esaine Hansine Jacobsen, 1948 Vejmand Marius Jensen,
1952 chauffør Viggo Nautrup, 1954 Sofus Jensen Dahl,
(1980) Knud Hansen, 1984 O. Christensen, 1987 Find K Trærup
Nr. 6A Matr. nr 7b 7i (Opperby)
1895 fra Jens Chr. Knudsen Til Jens Sørensen Remmer,
1902 mageskifte Jens Peder Gudiksen, 1904 Mikkel Friis, manufakturhandler
1935 skifteretten som adkomst til enken Marie Friis,
1943 Trikotagehandler Åge Hindkjær 1947 Matr. nr. 7i
1952 Ejnar Madsen, 1952 Andreas Kristensen,
(1980) Magnus Godtfred Larsen, 1988 Gudrun P. Larsen, 1992 D Larsen
1997 Hanne Nikolajsen, 1999 John M Villadsen
Nr. 6B Matr. nr 7b 7i (Opperby)
(1980) Mary Jørgensen, (2007) Svend Aage M Hansen
Nr 7 Matr 1k (Bustrup Hovedgaard) "Lem Grill Bar og Bodega"
1981 Niels Nørkjær Hansen, 1983 Søren V Christensen,
1986 Villy Nielsen (Se også nr. 5)
1987 Nurir Achmed 1988 Ulla Ahmed, 1989 Frank Andersen
1996 Martin Larsen, 1997 Jesper Drøchler, 1999 Frandsen Mads
Nr. 8 Matr. nr 7c 7h (Opperby) opført 1918
1913 fra Jens Chr. Knudsen Til Marinus Sejbjerg,
1925 interessentselskabet "Lem Dyrlægebolig", i 1925 bor der en dyrlæge Laurids Birk 1936 Åge Eiskjær
(1980) Marie Pedersen, 1989 Kurt Christensen, 2006 Laurits N Munch
Nr. 9A st tv Matr. nr 1n 1ck 1au (Bustrup hovedg.)
1909 Fra Jens Knudsen Til Karl Knudsen, mekaniker
1959, skifteretten, adkomst for arvingerne Morgen, Lys Karl OG Karen Knudsen,
1959 mekaniker Jens Knudsen, (1980) Karen Knudsen, 1994 MariePedersen,
1996 Jens Erik Smedemark, 2006 Bo P Kristensen
Nr. 10 Matr. nr 7d (Opperby)
1913 fra Jens Kr. Knudsen Til Kresten Bech Grundvad, 1914 Martin Schønning,
(1980) Vagn Schønning, 1984 T.A. Jensen, 1996 Karin Nielsen,
1987 Edith Pedersen, 1994 Juliane Andersen, 2006 Widad M Shatub
Nr. 11 st, th Matr. nr 1o (Bustrup hovedg.)
1909 fra Jens Knudsen Til Carl Valdemar Nielsen, tømrermester
1956 skifteretten som adk. for enken Thora Nielsen, 1956 Asta Andersen,
Jeg nr. 11 Administrator der boet sukkerærter forskellige i kortere Eller længere tid.
Nr. 12 Matr. nr 7f (Opperby)
1914 fra Jens Chr. Knudsen Til Anders Christian Nielsen
1919 Carl Larsen og Peter Christiansen, 1925 Carl Larsen, murermester
1932 Helga Pedersen f. Noe, som særeje
1939 Johan Sørensen, 1943 Grd. Kristian Mark Jensen,
1944 cykelhandler Godtfred Nautrup, 1990 V. Nautrup
1993 Lars Kjeldgaard "Lem Murerforretning"
Nr. 13 Matr. nr 1ax 1ay (Bustrup hovedg.)
1914 fra Cort Trap og Michael Nielsen Til Jens Iversen,
1935 skifteudskrift som adk. for Maren Iversen, 1944 mekaniker Jens Knudsen.
(1980) Dagmar Jensen, 1993 Eli Hundebøl, 1994 Bent O. Jensen
Nr. 14 Matr. nr 7g (Opperby) (er opført i 1925)
1923 fra Jens Chr. Knudsen Til Peder Christiansen, murermester
1944 Fhv. Gårdejer Mads M. Christiansen,
(1980) Bøjle Nørgaard Nielsen, 1987 Ole L.Pedersen, 1991 Lisbeth Nielsen
1997 Kasper Nielsen, 1998 Klaus Skytte, 1999 Claus Hansen
Nr. 15 Matr. nr 1av 1ml 1cd 1g (Bustrup hovedg.)
1918 fra Lars Chr. Andersen Til Chr. Andersen,
1938 skifteretten som adkomst for A, E, J, og Anton Gedelykke
1940 Nanna Knudsen, 1991 Peder Tang, 1994 Jette Møller / Lars P. Larsen,
1996 Frank Eriksen, 1999 Poul E Sørensen
Nr. 16 Matr. nr 7e (Opperby)
1929 fra Jens Chr. Knudsen Til Johannes Knudsen, gift Anna Johanne,
(1980) Anna Knudsen, 1990 Jesper Selch, 1992 K Johannesen,
2004 Jan Madsen
Nr. 17 Matr. nr 1ml 1cd (Bustrup hovedg.)
1938 skifteretten som adkomst for A, E, J, og Anton Gedelykke,
1942 Grd. Chr. Madsen, (1980) Bent Jespersen, Vognmand, 1984 E.Ø. Sørensen, 1986 Poul Vang, 1987 Søren Hvid
Nr. 18 Matr. nr 7k (Opperby) udstykket i 1954
(1980) Aage Dahl
Nr. 19 Matr. nr 1bz 1cx (Bustrup Hovedgaard)
1930 fra Kristian Pedersen Til Kresten Brunsgaard, 1949 skifteretten Margrethe Brunsgaard
1949 Vognmand Ove Brunsgaard Laursen 1951 fra "Haveforeningen Solglimt 1cx
1953 Sigurd Madsen, (1980) Ingvard Egeberg Nielsen, 1992 Anna Nielsen,
1998 Kaj E Jensen
Nr. 20 Matr. nr 7l (Opperby)
1957 Harald Raun Jensen, 1997 Niels Erik Smedemark, 1999 Karen Smedemark
Nr. 21 Matr. nr 1L 1bt 1bx (Bustrup hovedg.)
1901 fra Jens Knudsen Til Søren Peder Jensen,
1919 fogedudlægsskøde som adkomst for Jens Kristian Hansen,
1922 Karl Kristian Graversen, 1943 skifteretten adkomst for Ane Kirstine Graversen,
1945 arbejdsleder Johannes Jensen, (1980) Johannes Andersen, 1990 E Nautrup, 2004 Gunnar H Jensen
Nr. 22 Matr. nr 7n (Opperby)
(1980) Sigrid Nielsen, 1994 Vagn Jensen